Home / Şubeden Haberler / Çanakkale Şubesi / TÜKODER’den ulaşım zammına tepki

TÜKODER’den ulaşım zammına tepki

Belediye Meclisi’nin onayıyla şehiriçi otobüs ücretlerine gelen zamma ilk tepki TÜKODER’den geldi. Zam talebi oy çokluğu ile kabul edilirken, tam yolcu 2.25 liradan 2.75 liraya, öğrenci ise 1.50 liradan 1.80 liraya yükselmişti. Güzelyalı, Çınarlı, Dardanos hattındaki fiyatlar ise tam yolcu 3.90 lira, öğrenci 2.40 lira olmuştu.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit yaptığı açıklamada, temel tüketim maddelerindeki vergilerin azaltılması gerektiğini söyledi. Şehiriçi minibüs ücretlerinin zamlanmasının ardından ‘Tüketiciler ne yapacak” diyen Berkit, ulaşıma zam uygulayanların ürünlere zam geldiğinde hiç seslerinin çıkmamasını eleştirdi.

Şehiriçi ulaşım zammının şehrin tüm kesimini ilgilendirdiğini belirten Başkan Berkit; “Kooperatif veya kararı veren belediye, ulaşımın pahalanmasına neden olan ürünlere zam geldiğinde hiç sesleri çıkmamaktadır. TÜKODER olarak buna üzülüyoruz” dedi.

“Giderlerimiz arttı zarar ediyoruz, hemen zam yapalım diyorlar, iyi hoşta tüketiciler ne yapacak?” diyen Berkit; “Sadece ulaşımda değil yaşamın her alanına zam gelmeye başladı. Hem yerel yönetime hem de hükümete çağrımızdır. Tüketicinin yaşamlarını kolaylaştırıcı, gelirlerini arttırıcı bir şeyler yapılması lazım. Temel tüketim maddelerindeki vergilerin azaltılmasını bekliyoruz. Şehiriçi minibüslerin giderleri artmış olabilir, zarar edebilirler doğrudur ama bir kere de zam talebinin dışında başka bir açıklama da duyalım arkadaşlardan” şeklinde konuştu.

Bunu Gördünüz mü ?

Berkit; “Zamları hükümetin tekrar gözden geçirmesini bekliyoruz”

Doğalgaz ve elektriğe son 3 ayda yüzde 9 oranında 3 ayrı zam geldi. Doğalgaz ve …