Home / Genel Haberler / TÜM KADINLARIMIZIN 8 MART GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ.

TÜM KADINLARIMIZIN 8 MART GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ.

TÜKODER olarak, herkesin ve daha çok kadının, insanca yaşamaya; temel insan haklarının, sağlık, eğitim ve sosyal güvenlik haklarının güvenceye alınmasını talep ediyor ve bu vesile ile “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü” anıyor ve anlatıyoruz,

“YÜREKLİ BİR KADININ BAŞI, YÜREKSİZ BİR ERKEĞİN OMZUNA AĞIR GELİR” (N.H)

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeni ile ilgili basın açıklaması;
“ 8 Mart 1857’de Amerika’da kadın işçilerin eşit işe eşit ücret, ücretsiz mesai yaptırılmaması talepleriyle kitlesel greve gitmeleri, polisin kadın işçilere saldırması ve çıkan yangında işçi kadınlardan 129 kişinin can vermesi bedeli üzerine ortaya çıkan ve 1910’da toplanan Sosyalist Kadın Enternasyonal’inde Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul edilişinden bu yana 104 yıl geçti.
“ Bir asrın geçtiği kadın mücadelesinde, kapitalizmin yarattığı vahşi sömürü düzeninin kadın emeği üzerindeki sömürüsü ve şiddeti her geçen gün artıyor.
Emekçi kadınlar hem işte hem evde emekleri görünmez kılınıyor, cinsiyete dayalı işbölümü ve ayrımcılık devam ediyor.
Bunun yanında ülkemizde her gün en az 5 kadın erkekler tarafından namus, iffet, ahlak gibi gerekçelerle öldürülüyor…
Tüm bu gerçeklikler bile kadının toplumsal, ekonomik ve sosyal yaşam içerisindeki yerini açıkça göstermektedir. 
Unutulmamalıdır ki kadın emekçilerin olmadığı, içinde yer almadığı hiçbir haklı mücadele kazanılamaz.

Kadını dışlayan, onu birlikte düşünme, birlikte üretme, birlikte eşit ve insanca yaşama süreçlerinden kopartan her türlü uygulama ve anlayışlara karşı, kendini insan tanımlayan herkesin gelecek güzel günler için yan yana gelme, birlikte mücadele etmeleri kaçınılmaz zorunluluktur.
Egemen sınıfın çıkarlarına hizmet eden cinsiyet ayrımcılığı çözülmeden özgür ve eşit bir toplum yaratılması mümkün değildir.
“İnsan ırkı iki kanatlı bir kuştur, bir kanadı kadınlar, diğeri erkekler ve her iki kanatta eşit düzeyde gelişmedikçe, insan ırkı uçamayacaktır.
” Bu nedenle, TÜKODER olarak, herkesin ve daha çok kadının, insanca yaşamaya; temel insan haklarının, sağlık, eğitim ve sosyal güvenlik haklarının güvenceye alınmasını talep ediyor ve bu vesile ile “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü” anıyor çıkan yangında hayatını kaybeden 129 kadınımıza Allahtan rahmet diliyoruz TÜM KADINLARIMIZIN 8 MART GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ.

TÜKODER YÖNETİM KURULU

Bunu Gördünüz mü ?

GENEL MERKEZ – GENEL KURUL

                                                                                                                              Tarih: 17.6.2023                                                                                                                                          Sayı : 2023/ Değerli Şube Başkanlarımız; Derneğimizin Genel Merkez …