Home / Genel Haberler / Tüketiciyi Koruma Derneği TÜKODER’in artık bir marşı var!

Tüketiciyi Koruma Derneği TÜKODER’in artık bir marşı var!

TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal: “Örgütlü gücümüzü, hak ihlallerine karşı mücadelemizi hep birlikte, derneklerimizle, federasyonlarımızla, üyelerimizle bütünlüğümüzü koruyarak sürdüreceğiz. Bu işin çözümü masa başında Ankara’da politika üretmekten değil, halka dokunarak, halkın içinden geçen tüketici örgütlerinin güçlendirilmesinden, işlevselliğinin artırılmasından geçer

Henüz tüketicinin literatürde adı, kanunda yeri yokken, haklarını savunmak için bir avuç gönüllünün yaktığı çoban ateşi otuzuncu yılına girdi. Tüketiciyi Koruma Derneği TÜKODER bugün hak arayışında verdiği mücadeleyi, Türkiye’nin birçok şehrindeki şubeleri ve binlerce üyesi ile büyütmenin ve güçlendirmenin haklı gururunu yaşıyor. Otuzuncu yılı kutlamaları çerçevesinde etkinlikler düzenleyen TÜKODER 21 Aralık’ta Petrol-İş Sendikası Genel Merkezinde üyeleri, şubeleri, tüketici federasyonlarının başkanları ve tüketici mücadelesine gönül verenlerle bir araya geldi.  

Yitirilen dernek emekçilerinin anıldığı, geleceğin mücadele önderleri gençlere üyelik rozetlerinin takıldığı, yeni örgütlenen şubelerin tanıtımının yapıldığı etkinliğin açılış konuşmasını TÜKODER Genel Sekreteri Av. Onur Cingil yaptı.

Sadece tüketici hakları konusunda değil, Türkiye’deki bütün hak mücadelelerinde TÜKODER’in baş rolde olduğunu ifade eden Cingil, Türkiye’de sivil toplum örgütlerinin henüz hareketliliğinin olmadığı, demokrasinin belli noktalarda aksaklıklar yaşadığı, tüketicinin korunmasına yönelik kanunun dahi olmadığı bir noktada kurucu genel başkanları Ayşe Akman’ın, onun arkadaşlarının, daha sonra bu harekete destek veren önderlerin emekleri ile büyüye büyüye gelinen bu noktada büyük bir sorumluluk bilincinde olduklarını ve bu birikimin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Ayşe Akman “tüketici var” dediğinde “tüketici nedir” dedik
1992 yılında TÜKODER ile tanıştığını söyleyen TÜKODER Genel Başkan Yardımcısı Şükran Eroğlu geçen süreci şöyle aktardı: “Baktım ki Türkiye’de tüketici kavramı diye bir şey konuşuluyor. Ben avukatım ama o güne kadar literatürümüze yerleştirmediğimiz gibi, dilimize de hiç yerleştirmemiştik. Çünkü Medeni Kanun, Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ile meseleleri halletmeye çalışıyorduk ama yetersiz oluyordu. İlk defa sevgili Ayşe Akman “tüketici var” dediğinde “tüketici nedir” dedik. Akman, “Ticari meslekte olmayan mal alan, hizmet alan var” dedi. Ve birden böyle bir kelime girdi Türkiye’de kanunlara, literatüre ve uygulamaya. 1995 yılında gerçekten çok büyük emekler verilerek, derneğimizin de başını çektiği çalışmalarla 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kabul edildi, yürürlüğe girdi ve 2014 yılında da 6502 sayılı kanunla yürürlülüğünü devam ettirdi. Bizler yine mücadeleye devam ediyoruz, sonuna kadar da edeceğiz. Çünkü hak ihlalleri maalesef ki bitmiyor hatta artarak devam ediyor. Bu yüzden bizlere çok şey düşüyor, bıkmadan yorulmadan mücadele etmemiz gerekiyor.”
TÜKODER’le tüketici hakları mücadelesinde omuz omuza olan tüketici federasyonu başkanları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlar ve Tarım Daire Başkanı Ahmet Atalık da TÜKODER’in bu coşkulu gününde destek konuşmaları yaptılar.

Mücadeleyi inançla geliştirmek zorundayız

Bu ülkede her alanda hak aramanın çok zor olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Tüketici Örgütleri Federasyonu Genel Başkanı Fuat Engin; “Çünkü karşımızda tekeller var, ekonomik gücü olan yapılar var. Devletin de öncelik verdiği bu yapıların karşısında hiçbir ekonomik gücü olmadan sadece inancıyla bu mücadeleye giren ve bu süreci yürüten ve otuz yıla ulaşan bir örgütlülük var. Türkiye’de kanun yokken tüketici dernekleri vardı. Yoruluyoruz, çabalıyoruz ama inanıyoruz ki bizler bıraktığımız zaman da Türkiye’de bu mücadele daha da boyut kazanarak devam edecek. Bunu inançla geliştirmek zorundayız çünkü ekonomik gücümüz yok. Çoğu zaman kiralarımızı ödemekte ve masraflarımızı karşılamakta zorluk çekiyoruz ama otuz yıldır mücadeleyi sürdürüyoruz. Geldiğimiz nokta itibari ile buna daha da boyut katacağımıza inanıyorum. Devletle olan ilişkilerimizde aşama kaydettiğimizi düşünüyorum. Yeterli değildir ama bu konuyu da hep birlikte aşacağız” dedi.

TÜKODER’in mücadelesi sadece tüketici mücadelesi olarak sınırlandırılamaz

Türkiye’de en zor şeyin sürdürülebilir olmak olduğunu söyleyen ve bu anlamda TÜKODER’in otuz yılının anlamının ve öneminin çok büyük olduğunu ifade eden Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “Otuz yıldır yılmadan, usanmadan mücadele eden TÜKODER’i yürekten alkışlıyorum. TÜKODER’in mücadelesi sadece tüketici mücadelesi olarak sınırlandırılamaz. Hak mücadelesi yaptınız, hukuk mücadelesi yaptınız, demokrasi mücadelesi yaptınız. Bu anlamda geçen otuz yıl size, önünüzdeki otuz yılların, elli yılların, Türkiye için çalışmalarınızın bence çok güzel habercisidir. Sizler benim gibi sivil toplum çalışmasının ne kadar zor, meşakkatli olduğunu, faşizmin dönem dönem bütün kanalları ile ülkemize çöktüğü anlarda ayakta kalmanın, yalnızlaştırılmanın ne kadar zor olduğunu bilen insanlarsınız. Ama yılmadınız, mücadelenizi verdiniz ve hepimiz bu mücadeleye ortak olduk, olmaya devam ediyoruz” dedi.
Örgütlü mücadeleyi zaman zaman sıkıntı noktasına taşıyan örgütlenme ciddiyeti ve sorumluluğuna da dikkat çeken Deniz şunları ifade etti; “Bizler, hiçbir örgütsel kaygı, sorumluluk taşımadan bu ülkeye karşı en ufak bir sorumluluk hissetmeden medya medya dolaşıp, otuz saniye ekranda görünebilmek için kendisine tüketicinin abisi sıfatını takıştıran bir kısım insanlardan ayrıyız.  Biz onlardan, onlar gibi değiliz. Biz mücadelemizi halkımızla el ele, kucak kucağa, gönül gönüle yapıyoruz. Bizler bu ülkenin daha iyi yaşanılabilir bir ülke olması için, haklarımızın ve hukukumuzun mücadelesi için ortadayız. Ve bizler, sevgili dostlar biliyoruz ki, direnerek kazanacağız”.

İyi ki mücadele eden insanlar var, iyi ki örgütüne sahip çıkan güzel insanlar var
Etkinliğin olduğu gün Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanlığını aday olmayarak devreden ve yeni görevi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlar ve Tarım Daire Başkanlığına adım atan Ahmet Atalık ise güne dair şu sözleri söyledi; “Aranıza Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı olarak gelmiştim. Bugün saat 12 itibari ile aday olmayarak başkanlık sayfasını kapattık. Tabi ki Oda ile bağımız ölene kadar devam edecek. Şimdi o kanatta sürekli eleştiriyorduk; “O yanlış, böyle yapılmalı, şöyle olmalı” diye. Şimdi önümüze bir fırsat geldi, İBB Muhtarlar ve Tarım Daire başkanlığına geldim. Ziraat Mühendisleri Odasında iken pek birlikte davranma şansı bulamadığımız Büyükşehir Belediyesiyle Çatalca’da hemen ortak bir organizasyon düzenledik. Bu kapsamda tüketici dernekleri çok önemli. Ziraat Mühendisleri Odası, TÜKODER Genel Merkezi ve şubeleriyle birçok etkinlik yaptık, son derece önemli eylemlere imza attık. Bundan sonra Ziraat, İBB, TÜKODER olarak daha da genişleteceğiz. İyi ki mücadele eden insanlar var, iyi ki örgütüne sahip çıkan güzel insanlar var. Karar vericileri, yöneticileri bazı şeylere ikna etmek noktasında böyle örgütlü yapılara son derece ihtiyaç var.”
 
Omuzdaşlara teşekkür
Etkinliğin son konuşmasını yapan TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal sözlerine tüketici hak arayışında güç birliği ettikleri omuzdaşlarına teşekkür ederek başladı. Koçal; “Otuzuncu yılımızda bizleri yalnız bırakmayarak bugünümüzü onurlandıran, tüketicinin sağlıklı gıdaya ulaşması için birlikte mücadele verdiğimiz şubelerimizi, çok önemli bir göreve gelen Ahmet Atalık Hocamı, iki yıla yakın bir süredir birlikte yürüdüğümüz, tüketici örgütlerinin birleşerek yükseleceğine inandığımız ve önümüzdeki süreçte bu birlikteliği konfederasyon şeklinde örgütlemeyi hedeflediğimiz federasyon başkanlarını ve değerli emekçi arkadaşlarımızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.
 
Hem federasyonlara hem derneklere çok önemli iş düşüyor
TÜKODER’in kadrolarının gençleştiğine değinen Koçal, Türkiye’de tüketici örgütlerinin güçlenerek, hedeflerini büyüterek, örgütlenerek ve tüketicinin hak ihlallerine karşı verilen mücadeleleri birleştirerek büyümesinin önemini vurguladı. Bu anlamda hem federasyonlara hem derneklere çok önemli iş düştüğünü ifade eden Koçal, derneklerin genel merkezlerinin güçlü olmasının şubelerine, federasyonların güçlü olmasının bileşenlerine bağlı olduğunu, kurulacak bir konfederasyonunun başarısının da güçlü olan federasyonlara bağlı olduğunu söyledi.
 
“Bunun için ağır ama emin adımlarla yürüyoruz” diyen Aziz Koçal konuşmasına şöyle devam etti; “Otuz yılda çok mesafe aldık ama otuz yıl önceki tüketici mücadelesi ile bugünkü tüketici mücadelesi çok farklı. Tüketici sorunları şu anda çok daha gündemde ve çözülmesi o kadar zor ki. Teknoloji bizi çok açıdan oldukça rahatlatıyor ama bir o kadar da sorunlarla karşı karşıya getiriyor.
Her evden en az iki kişi tüketici derneklerine üye olsun
 
Örgütlenmede, temsiliyette sorunlarımız var ama bir olunca yönetim erkinin bizi muhatap almak zorunda kaldığını gördük. Bir olunca bazı kazanımlar edinmeye başladığımızı da gördük. Dolayısıyla bu örgütlü gücümüzü, hak ihlallerine karşı mücadelemizi hep birlikte, derneklerimizle, federasyonlarımızla, üyelerimizle bütünlüğümüzü koruyarak sürdüreceğiz. Bu işin çözümü masa başında Ankara’da politika üretmekten değil, halka dokunarak, halkın içinden geçen tüketici örgütlerinin güçlendirilmesinden, işlevselliğinin artırılmasından geçer.”
 
Koçal konuşmasının sonunda toplumun bu mücadelenin içerisinde daha fazla yer alması adına “Her evden en az iki kişi tüketici derneklerine üye olsun” çağrısı yaptı.
Birlikte mücadele edildikçe kazanılan gücün ve coşkunun hissedildiği etkinlikte TÜKODER’in bir de sürprizi vardı; TÜKODER Başakşehir şubesi üyelerince hazırlanan ve yine dernek üyelerinden oluşan “30.Yıl Korosu” tarafından icra edilen TÜKODER Marşı…
 
“Hak, hukuk, adalet için sen yoksan bir eksiğiz” sözleriyle birlikte mücadeleye davet eden marşın kişiyi ataletinden sıyırdığını, harekete geçme motivasyonu verdiğini söylemek, hakkını teslim etmek gerek.
https://www.youtube.com/watch?v=vi194vfwf0o&feature=emb_title

Bunu Gördünüz mü ?

GENEL MERKEZ – GENEL KURUL

                                                                                                                              Tarih: 17.6.2023                                                                                                                                          Sayı : 2023/ Değerli Şube Başkanlarımız; Derneğimizin Genel Merkez …