Home / Genel Haberler / TÜKETİCİ İPOTEK İN FEKKİ ÜCRETİNİ NASIL ALIR?

TÜKETİCİ İPOTEK İN FEKKİ ÜCRETİNİ NASIL ALIR?

TÜKETİCİ İPOTEK İN FEKKİ ÜCRETİNİ NASIL ALIR?

Beylikdüzü Tüketici Hakem Heyeti Bankaların Konut Kredisi Kullanan Tüketicilerden almış olduğu ipotek fek ücretinin Haksız Şart olduğuna karar vermiştir.

Sözleşmede ki hüküm incelenmesinde, sözleşmenin önceden hazırlandığı, standart nitelikte olduğu ve tüketici ile müzekkere edilmeden konduğu anlaşılmaktadır.

Bu nedenle bu hüküm haksız şart niteliğinde olduğu anlaşılmaktadır.

Tüketiciden İpotek Fek ücreti alındıysa ne yapmalı?

Tüketici, kredi kullanmış olduğu bankaya yazılı olarak müracaat ederek kendisinden ipotek fek ücreti alınmadan, bankaya borcunun kalmadığın dair tapu müdürlüğüne verilmek üzere bir yazının verilmesini talep etmelidir.                                                                                                    Banka ipotek ücreti almadan bu yazıyı veremeyeceğini bildirirse bankaya talep edilen ücreti yatırarak ipotek fek ücreti kesini hesap belgesi almalıdır.

Bankanın tüketiciden haksız olarak aldığı ipotek fekki ücretinin dekontu ile birlikte ikamet ettiği ilçe Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurmalıdır.

Tüketici Hakem heyeti Parasal sınırı 2016 yıl için İl için belirlenen 3.340 TL. İlçe için belirlenen 2.320 TL olarak belirlenmiştir.

Tüketici Hakem heyetine başvurarak bankanın kendisinden haksız olarak almış olduğu ipotek ücretinin tarafına ödenmesini talep etmelidir.

Tüketici Hakem Heyeti en geç bir yıl içerisinde talebinizi değerlendirerek karara bağlayıp bir suretini sizin adresinize bir suretini de ilgili bankaya tebliğ etmektedir.

 

DİLEKCE ÖRNEĞİ;

 BEYLİKDÜZÜ KAYMAKAMLIĞINA

(Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı)

Davacı (Şikayet Eden)

Adresi             : ………………………………………………………………………………..

Tel /                : ………………………… / …………………………

Davalı (Şikayet edilen);          …. …………Bankası

Adresi                                   : Mahallesi……..cad……….Sk…….no/.; …………../İSTANBUL

Şikayeti Parasal Değeri        : …………………………..TL.

Dava(Şikayet)Konusu : …….bankasında………..nolu konut kredisi müşterisiyim. Bankaya olan kredi taksitlerimi ödedim bankaya herhangi bir borcum kalmadı. İlgili bankadan borcum kalmadığında dair bir yazının tapu dairesine götürüp ipoteği çözmek istediğimde banka tarafımdan ipotek fek ücreti adı altında ……….TL para tahsil edilmiştir.

Talebim          ; Haksız olarak kesilen ……..TL tutarında ki ipotek fek ücretinin tarafıma  iadesini talep ederim

Saygılarımla Tarih …../…./2016..

AdıSoyadı……………………

imza……………………………….

Ek ;   Banka ipotek kesinti makbuzu(Dekont)

Haksızlığa uğradığınız da Tükoder sizlerin yanınızda olduğunu unutmayınız öğrenmek istediğiniz konuları bize yaza bilirsiniz, sağlıkla kalın bizi takip etmeye devam ediniz.

Telefon: 0212 873 25 23 – [email protected]

Tükoder Genel Başkan Yardımcısı,

Tükoder Beylikdüzü Şubesi Başkanı,

Ruhi ORHAN

Bunu Gördünüz mü ?

GENEL MERKEZ – GENEL KURUL

                                                                                                                              Tarih: 17.6.2023                                                                                                                                          Sayı : 2023/ Değerli Şube Başkanlarımız; Derneğimizin Genel Merkez …