Home / Basında Tükoder / Sıfırlamak derken vergilerden bahsediyoruz

Sıfırlamak derken vergilerden bahsediyoruz

Av. Onur CİNGİL // TükoDer Genel Sekreteri

Türkiye uzun yıllardır kötü yönetilmekte, ekonomik olarak çok kötü bir durumda bulunmaktadır.  İsraf, lüks, yolsuzluklar ülke ekonomisine darbe vurmuş, tasarruf kavramı ise adeta unutulmuşken; korona da halkın zaten bitik olan ekonomisini iyice çökertti. Yani Türkiye’nin kasası boşaltılmıştı, kasa tam takır bırakılmıştı, ekonomi 0 seviyesindeydi şimdi ise ekonomi artık yerlerde değil eksilerde.

Dükkanlar kapalı, halk evde, iş yerleri çalışmıyor, esnaf kepenk kaldıramıyor, 2 ayı aşkın bir süredir çoğu eve 1 TL bile girmedi. Faturalar, kredi kartı borçları, krediler, kiralar ise birikti. Milletin kasası ekside, artık halk cinnet durumunda.

Hal böyle iken, korona sebebiyle iş yerlerini açmayan evde kalan halkın “tamamına”, esnafa, işletmeciye tek bir kuruş nakdi yardım yapılmazken, halkı rahatlatacak diğer ekonomik önlemler de alınmış değil. Sürecin başından bu yana yıllardır getirilen ağır vergiler ve yapılan zamların en azından geri çekilmesi ile bir nebze olsun rahatlatmak gerektiğini söylesek de bu vergi ve zamların geri çekilmesi şöyle dursun, bir de binlerce üründe ek gümrük vergileri konuldu.

Korona ile hiçbir ilgisi olmayan otellerde gecelik konaklama vergisi kaldırılıyor, uçak biletinde KDV indiriliyor, pırlanta ve yat mazotunda bile KDV %0 iken temel tüketim kalemlerinde, gıdada KDV’nin hala fahiş ölçülerde olması halka bakış açısını net bir şekilde göstermektedir.

Bakın ABD her bir vatandaşına 1.000$, Almanya her bir esnafa 3 ay süre ile 9.000€ verdi. Bütün Avrupa ülkeleri ve dünyadaki ileri ülkeler halkına “Sen evinde kal, para kazanmayı düşünme, ben sana paranı, gıdanı, hijyenik malzemeni veririm; her şeyi senin için düşünürüm” derken bizimkiler ek vergiler, zamlar ekledi, bir kuruş tasarruf etmedi, bir de üstüne halka IBAN gönderildi.

Halk borç içinde mahvolsun, sağlığını kaybetsin, huzurunu yitirsin, çocuklar, gençler türlü sıkıntılar çeksin, millet hayatını bile değersiz göreceği bir cinnet durumuna gelsin, yine de israf edilen, talan edilen milletin hazinesini bu mağdur halk doldursun.

Yani şu an bitmiş tükenmiş bir atın üstüne binen bir zalim düzenin daha fazla daha fazla kırbaç vurması ve koşması için zorlaması gibi bir durumdayız.

İşte bu hususta, 83 milyon tüketici ve onların haklarını 30 yıldır savunan TükoDer olarak sesimizi daha da gür bir şekilde çıkarıyoruz ve halk için ekonomik tedbirlerin derhal çıkarılmasını bekliyoruz.

Gıdada ve tüm temel tüketim kalemlerinde verginin sıfırlanması ile bu tedbirlere başlanabilir. Burada sıfırlamak derken, hazineyi sıfırlamaktan değil, halkın vergilerini, borçlarını, kiralarını sıfırlamaktan bahsediyoruz yanlış anlaşılmasın….

83 Milyonuz, Milyonlarız, Güçlüyüz, Haklıyız, kazanacağız.

Bunu Gördünüz mü ?

GENEL MERKEZ – GENEL KURUL

                                                                                                                              Tarih: 17.6.2023                                                                                                                                          Sayı : 2023/ Değerli Şube Başkanlarımız; Derneğimizin Genel Merkez …