Home / Şubeden Haberler / Balıkesir Şubesi / Logo Sadece Tamamı Türkiye’de Üretilen Ürünlerde Kullanılmalıdır

Logo Sadece Tamamı Türkiye’de Üretilen Ürünlerde Kullanılmalıdır

TÜKODER Balıkesir Şube Başkanı Kemal Büyükışık, yerli üretim logosunun mevzuata aykırı şekilde kullanımının tespiti halinde etiket başına 274 TL idari para cezası kesileceğini duyurdu.

TÜKODER Balıkesir Şube Başkanı Kemal Büyükışık geçtiğimiz günlerde uygulanmaya başlayan ‘yerli üretim’ logosuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

‘Yeni uygulamaya başlayan üretim yeri Türkiye olan mallar için “Yerli Üretim” logosu kullanma mecburiyeti yerinde bir karar olmakla beraberinde bazı tehlikeleri de getirmektedir’ diyen Büyükışık açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yapılan açıklamalardan anlaşılacağı üzere “Türkiye de üretilen yabancı menşeli ürünlere de bu logodan yapıştırılacak” olması, bu uygulamanın amacının dışına çıkılmış olacaktır. Avustralya’dan gelen bakliyat, Kanada’dan gelen mercimek, Türkiye de paketlendiği için, ayrıca ithal edilen buğday Türkiye de una dönüştüğü için bu ürünlerde yerli üretim sayılarak “Yerli üretim” logosu kullanılması demek ithalata devam edilerek tarımda dışa bağımlılığın devam etmesi demektir, Tüm parçaların yurt dışından getirilerek Türkiye de sadece montajı yapılan bir mala “Yerli üretim” logosu kullanılması demek dışa bağımlılığın devamı demektir. Yerli üretim, ürünün yada malın tamamının Türkiye’de imal yada üretilmesi demektir.

Tamamı yerli üretim/imalat olmayan ürün ve mallara bu logonun yapıştırılması tüketiciyi yanıltan bir uygulama olacaktır, bu yanlış tan kısa sürede vazgeçilerek, logo sadece tamamı Türkiye’de üretilen ürünlerde kullanılmalıdır.

 “CEZASI VAR”

Büyükışık ayrıca şunları ekledi: “”Yerli üretim” logosunun haksız ve yersiz olarak mevzuata aykırı şekilde kullanımının tespiti halinde, ilgililer hakkında fiyat etiketine ilişkin aykırılıklar için etiket başına 274 lira idari para cezası uygulanabilecek. Ayrıca Reklam Kurulu tarafından reklamın yayımlandığı mecraya göre 6 bin 900 lira ile 276 bin 345 lira aralığında idari para cezası uygulanabilecek.”

Bunu Gördünüz mü ?

Balıkesir Şubesi Yeni Dönem Çalışmaları İle Çok İddalı

Balıkesir Şubesi Yeni Dönem Çalışmaları İle Çok İddalı. Balıkesir Karesi ilçesi belediye Kent konseyinde Tüketici …