Home / Genel Haberler / İCRAYA İTİRAZ EDERSE TAKİP DURUR

İCRAYA İTİRAZ EDERSE TAKİP DURUR

Telefon, internet, uydu TV borçlarınıza dair haciz tehdidi size vız gelir,

Neden mi; yazdıklarımı dikkatli okursanız tüketiciyi icraya vermek kolay olmadığını göreceksiniz,

  1.    Tüketici 6502 sayılı Tüketici Kanunu 68/1 2016 yılı için 3480 liranın altındaki parasal çekişmelerde Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru zorunludur.
  2.    Alacaklı, Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvurmadan direk icraya vererek ilamsız takip yapıyorsa “TÜKETİCİ 7 GÜN İÇERİSİNDE İCRAYA İTİRAZ EDERSE TAKİP DURUR.”
  3.    İİK.67.Madde, takibin devamı için Mahkemeye başvurmasını öngördüğünden, alacaklı takibin devamı için İcra Mahkemesine başvurursa, bu konunun Tüketici Mahkemesinin görev alanında olduğunu bildirdiğiniz taktirde İcra Hakimi de görevsizlik nedeniyle taleplerini red eder.
  4.    Tüketici Mahkemesi’ne giderek takibin devamı talebinde bulunurlarsa, meblağ itibarıyla Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmaları gerektiğinden yine red kararı ile ters yüz edilirler.
  5.    Son olarak Tüketici Hakem Heyeti’ne başvururlarsa da, aşağıda belirtilen sürede fatura gönderip borç bildirmediklerinden yine alacak taleplerinin red edilmesi gerekir.

“Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmenliği Madde 18; (4) Fesih işleminden sonra işletmeci borcu olan abonelere geri kalan alacakları için en geç dört ay içinde son fatura gönderir.

Bu süre sınırı, son faturaya uygulanan gecikme faizi ve yasal takipten doğan faturalar için geçerli değildir”

  1.    İcra takibine itirazda 7 günlük süreyi geçirmişseniz yine de takibin durdurulması için Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak sonuç alabilirsiniz.

Çünkü 2016 yılı için 3.480 liraya kadar ihtilaflarda Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurulmadan direk icra takibi yapılmaması gerekir.                    (Yargıtay 13. Hukuk dairesi 2015/10571 esas sayılı 2015/8738 karar sayılı 18.03.2015 tarihli kararı.)

Haksızlığa uğradığınız da Tükoder sizlerin yanınızda olduğunu unutmayınız öğrenmek istediğiniz konuları bize yaza bilirsiniz, sağlıkla kalın bizi takip etmeye devam ediniz.

Telefon: 0212 873 25 23 – [email protected]

Tükoder Genel Başkan Yardımcısı,

Tükoder Beylikdüzü Şubesi Başkanı,

Ruhi ORHAN

Bunu Gördünüz mü ?

GENEL MERKEZ – GENEL KURUL

                                                                                                                              Tarih: 17.6.2023                                                                                                                                          Sayı : 2023/ Değerli Şube Başkanlarımız; Derneğimizin Genel Merkez …