Home / Basında Tükoder / Basından; TükoDer işçilerin yanında…

Basından; TükoDer işçilerin yanında…

Tüketicileri Koruma Derneği’nden 3. Havalimanı’ndan gerçekleşen işçi grevi sonrasında destek açıklaması yapıldı.

Tüketicileri Koruma Derneği’nden 3. Havalimanı’ndan gerçekleşen işçi grevi sonrasında destek açıklaması yapıldı. TükoDer’den yapılan açıklamaya göre, ‘Emekçilerin yanındayız’ diyerek, bir hukuk devletinde olması gereken insani şartlarda çalışma ve kalkınma kavramlarının olması gerektiğini belirtti.

TükoDer’den yapılan açıklamada,

TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİ, EMEKÇİLERİN YANINDADIR.

Emek kavramının unutulduğu, emeğin sömürüldüğü, karşılığının verilmediği, insanın, insani değerlerin, insani şartlarda çalışma ve insani kalkınma kavramlarının yok olduğu bir ülkenin geleceği aydınlık olamaz. Ülkemizin bu gidişatı, batışın bir habercisi gibidir.

İnsani değerlere dayalı olarak, bir hukuk devletinde olması gerektiği gibi kurallara bağlı kalınarak devletin icraatlarını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Hukuka en başta devletin uyması, devletin, kurallara riayet edilmesi için denetim görevini yapması gerekmektedir.

Nitekim, Anayasamızın 49. Maddesi “Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır” hükmü ile devlete çalışanların hayat seviyesini yükseltme ve çalışanları koruma görevini vermiştir.

Daha faaliyete geçmeden tüm mali külfetlerin tüketicilerin sırtına yüklendiği, adeta tüketiciler tarafından finanse edilen, “tüketicilerin uçmadığı havaalanının garantiler çerçevesinde ücretini ödeyeceği” yeni havalimanında, emekçiler kötü koşullarda tutulmakta, hem maddi hem de manevi açından hakları gasp edilmektedir. Buna karşın emekçilerin, sadece insani çalışma şartları ve özlük hakları ile ilgili taleplerine ise kolluk kuvvetleri saldırarak ve yüzlerce işçiyi gözaltına alarak cevap vermektedir.

Yeni havaalanının ihalesi ve inşası herkes için zulmün bir göstergesi olmuştur. Yolcu garantisi ile tüketicilere yapılan zulüm, emekçilere yönelik çalışma şartlarından kaynaklı başka bir zulüm ile birleşmiştir.

Tüketicinin sırtına “yolcu garanti ücreti” yüklenerek inşaatı yapan ve işletme hakkına sahip olan şirket kollanırken, emekçilere yönelik ise bir maddi ve manevi bir “garanti” mevcut değildir. Yine birileri zevk-ü sefada iken, tüketiciler, emekçiler, kısaca halkımız ise cefadadır.

Bu zamana kadar olduğu gibi, her türlü haksızlığın, hukuksuzluğun ve halkımıza karşı yapılan zulmün karşısında olan TükoDer, bu sefer de emekçilerin yanındadır.

Bu çerçevede, gözaltılara derhal son verilmeli ve emekçilerin talep ettikleri şartlar derhal sağlanmalıdır. Bu süreçte, tüm kamuoyu emekçi işçilerin yanlarında yer almalı; emekçilerin iş güvenliğinin sağlandığı, insanca yaşam için gerekli sosyal haklarının verildiği sağlıklı çalışma ortamı bir an evvel oluşturulmalıdır. Üretenler birleşerek bu güzel ülkeyi hak ettiği yere getirecektir.

Saygılarımızla.
Av. Onur CİNGİL
TükoDer Genel Sekreteri

Bunu Gördünüz mü ?

GENEL MERKEZ – GENEL KURUL

                                                                                                                              Tarih: 17.6.2023                                                                                                                                          Sayı : 2023/ Değerli Şube Başkanlarımız; Derneğimizin Genel Merkez …