Home / Basında Tükoder / Basından; Mutfaktaki enflasyon yüzde 50

Basından; Mutfaktaki enflasyon yüzde 50

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı ve TÜDEF Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal, TÜKODER Samsun Şubesini ziyaret etti. Koçal, son dönemde gündemde olan fiyat artışları, alınan önlemler ve enflasyon ile ilgili basın açıklaması yaptı.

TÜKETİCİYE ZARAR VERİYOR

Başkan Koçal, “Döviz kurundaki artışlar nedeniyle ortaya çıkan ekonomik kriz ve buna bağlı olarak yükselen fiyatlar, enflasyon oranları şu sıralar Türkiye’nin gündeminde. En son açıklanan enflasyon oranı yüzde 24,52’dir, ancak tüketicinin mutfağına yansıyan enflasyon oranı yüzde 50’dir. Piyasa denetimleri yok denecek kadar az. Ancak şu süreçte haksız kazanç elde etme yoluna gidenlerle ilgili denetimler arıtıldı, bu durum kısmen de olsa olumlu oldu. Ancak bu denetimler yetersiz ve yasal altyapısı eksik. Hiçbir esnaf ya da imalatçının zarar etmesini istemiyoruz, ancak ekonomide inişli çıkışlı durumları istismar ederek, tüketici üzerinden haksız kazanç elde etmek isteyenler, kendi meslek örgütlerine zarar verdikleri gibi tüketicilere de zarar veriyor” diye konuştu.

ALIM GÜCÜ ARTIRILMALI

Enflasyon ile mücadele paketi kapsamında 50 kalem üründe yüzde 10 indirim yapılmasının kararlaştırıldığını hatırlatan Koçal, “Bu uygulama tüketicilere hiçbir fayda getirmeyecek. Fiyatlar önce bindirilecek sonra yüzde 10 indirim uygulanacak. Bunun tespiti için bir altyapı yok. Eğer bir indirim yapılmak isteniyorsa, enflasyonun tüketiciye yükünün azaltılması hedefleniyorsa topyekün seferberlik yapılmalı. Tüm ürünlerde fiyatları ağustos fiyatlarına çekelim, yani kriz öncesi fiyatları uygulayalım buna elektrik, doğalgaz fiyatları da dahil. O zaman bu işin gerçekçi olduğunu anlayabiliriz. Biz tüketici örgütleri olarak tüketicinin evrensel hakkı olan ‘Temel ihtiyaçların karşılanma hakkının sağlanmasını’ talep ediyoruz. Türkiye evrensel tüketici haklarının altına imza atarak taraf oldu. Bu nedenle emekçi, emekli ve yoksul tüketicinin maaşlarının güncellenerek, alım gücünün artırılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bunu Gördünüz mü ?

GENEL MERKEZ – GENEL KURUL

                                                                                                                              Tarih: 17.6.2023                                                                                                                                          Sayı : 2023/ Değerli Şube Başkanlarımız; Derneğimizin Genel Merkez …