Şub 09

Konut Satışlarında Çifte Vergi

Oca 15

Elektrikteki Kayıp-Kaçak Basın Açıklaması

Aşağıda imzası bulunan Tüketici Örgütler Taksim Hill Otelde bir araya geldiler. Özellikle tüketicilerden haksız yere alındığı üst mahkemelerce karar bağlanan elektrikteki kayıp-kaçak bedelleri üzerine yapılan toplantı sonucu ortak basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısı metni aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Ayrıca toplantıdan bu birlikteliğin devam ettirilerek Tüketici Çalıştayları düzenlenmesi, Tüketiciyi Koruma Hareketinin her alanda güçlü bir şekilde devam ettirilmesi kararı çıkmıştır.

BASIN AÇIKALMASI

(Aşağıda isimleri bulunan Tüketici Örgütleri yöneticileri ve Tüketici vatandaşlarımızın                                           temsilcileri olarak, yaptığımız toplantı sonucu ortak görüşlerimizdir)

Tüketici Örgütlerinin neredeyse tamamını temsil eden yöneticileri olarak ve üst Kurularımız olan üç Federasyonun üçünü de temsil eden Yöneticileri olarak bir araya geldik. Yaklaşık iki saat Tüketici sorunları ve özel olarak kayıp kaçak sorunu üzerinde tartışarak ortak bir tutum benimsedik.

Değerli Medya temsilcileri, sizler Kayıp Kaçak sürecini biliyorsunuz. Ancak, bu konuda öyle bir karmaşa yaratıldı ki, Vatandaşlarımızı aydınlatmak için, Kayıp- Kaçak sürecini kısaca özetlemek istiyoruz.

 

Bu girişin kalanını oku »

Ara 10

Tüketici Gündemi!

Kayıp kaçağın vatandaşa faturası 50 milyar TL

Tüketicilerin elektrik faturalarının % 14’ünü kayıp kaçak ücreti olarak ödediğini belirten TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Derneği) Başkanı Haşmet Atahan, 30 milyon aboneden haksız yere alınan rakamın en az 25 milyar ile 50 milyar TL arasında olduğunu söyledi.

kayip-kacagin-vatandasa-faturasi-50-milyar-tl-5160826

Bu girişin kalanını oku »

Ara 09

Şubelerden Haberler

Haberin içeriğini görmek için lütfen üzerini tıklayınız.

9’uncu temel hak: Ulaşım

DEVLET BANKASI CİDDİYETİ NEREDE?

Kent Konseyi bilgilendirme toplantısı

TÜKO-DER: Yurttaşlar dünyanın en yüksek vergisini ödüyor

Tüketicilerden vergi isyanı

ERZURUM TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİNDEN “BİLİNÇLİ TÜKETİCİ” SEMİNERİ

Ara 08

Basın Açıklamları / Kampanyalar

Mar 24

ERZURUM TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİNDEN “BİLİNÇLİ TÜKETİCİ” SEMİNERİ

Ervak’tan üyelerine bilinçli tüketici semineri

Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) tarafından üyelerine bilinçli tüketici semineri verdi.

tukoder_bilincli

Bu girişin kalanını oku »

Mar 23

TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİ GÜNGÖREN ŞUBESİ AÇILDI

Güngören şubesi 19 Mart 2015 tarihinde İstanbul İl Dernekler Müdürlüğüne müracaat ederek şube kuruluş işlemlerini bitirmişlerdir. Tükoder ailesine Güngören Şubesi de katılmıştır. İlk yönetim kurulu toplantısını 21 Mart Pazar günü yaparak görev dağılımlarını yapacak olan şubemiz aynı toplantıda çalışma programlarını oluşturacaklar.

19 Mart 2015 perşembe akşamı Bağcılar Meydanda Tüketici Hakları Haftası nedeniyle elektrikte kayıp-kaçak konusunu da içeren basın açıklaması yapıldı. Yürüyüş yolunda bildiri dağıtıldı. Katılım ve halkın ilgisi iyiydi, başarılı bir eylem oldu.
Şubemiz örgütlü bir tüketici hakları mücadelesi için Güngören halkını derneğimize üye olmaya çağırıyor.
19119_737201703067627_6409659938382598708_n

Bu girişin kalanını oku »

Mar 17

15.MART DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Merkezi olarak 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü dolayısıyla Taksim Meydanında basın açıklaması yapılmıştır. Daha sonra Taksim Meydanından Galatasaray Lisesi önüne kadar bildiriler dağıtılarak yürüyüş yapılmıştır. Basın açıklaması metni ve eylem resimleri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

tukoder_15_mart_ (8)

Bu girişin kalanını oku »

Mar 17

TÜKO-DER: Yurttaşlar dünyanın en yüksek vergisini ödüyor

Tüketici Koruma Derneği İzmir Şubesi, siyasi iktidarların bütçe açıklarını kapatmak için vergi çıkarttığını ve Türkiye’de yaşayan yurttaşların dünyanın en yüksek vergisini ödediğini kaydetti.
tukoder_subelerden_haber_1asdc2
İZMİR – Tüketici Koruma Derneği İzmir Şubesi, 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü etkinlikleri kapsamında Konak Sümerbank önünde basın açıklaması düzenledi. “Artık söz tüketicinin” yazılı pankartının açıldığı açıklamada sık sık, “Yaşasın evrensel tüketici hakları” sloganı atıldı. Açıklamayı okuyan Tüketici Koruma Derneği İzmir Şube Başkanı Gülçin Tonguç, siyasi iktidarların bütçe açıklarını kapatmak için vergi çıkarttığını ve Türkiye’de yaşayan yurttaşların dünyanın en yüksek vergisini verdiğini söyledi. Çalışanlara ve emeklilere yapılan ücret artışında hükümetinin “Cimri” davrandığını ve başta akaryakıt olmak üzere her türlü mal ve hizmete yapılan zamların hayatının “Çekilmez” hale getirildiğine dikkat çeken Tonguç, “Tüm bu olumsuz tabloya rağmen biz tüketiciler, dün olduğu gibi bu günde her platformda elde etmiş olduğumuz kazanımları korumak, yeni ve kalıcı kazanımları el

Mar 17

Tüketicilerden vergi isyanı

tukoder_subelerden_haber_1asdc

TÜKETİCİYİ Koruma Derneği (TÜKODER) İzmir Şubesi üyeleri, tüketici hak ihlallerini basın açıklamasıyla protesto etti.

Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla Konak’taki Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü önünde toplanan Tüketiciyi Koruma Derneği İzmir Şubesi üyeleri, tüketici hak ihlallerine basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Ellerinde “Doğru etiket güvenli gıda tüket”, “Bu bakanlık şu bakanlık gıda denetimi komalık”, “Artık söz tüketicinin” yazılı dövizler taşıdı. Basın açıklamasını okuyan TÜKODER İzmir Şubesi Başkanı Gülçin Tonguç, “Bütçe açıklarını kapatmanın tek yolunun vergi almak olduğu düşüncesinde olan siyasi iktidarlar, halkımızı ve tüketicilerimizi dünyanın en yüksek vergisini ödeyen vergi mükellefleri haline getirdi. Çalışanlar ve emeklilere yapılan ücret artışında oldukça cimri davranan hükümetler, başta akaryakıt olmak üzere her türlü mal ve hizmetlere yapılan zamları otomatiğe bağlayarak hayatı çekilmez hale getirdi. Anayasaya göre devletin tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alması gerekir. Dünyanın en pahalı akaryakıtını tüketiyoruz, elektrik kayıp kaçak bedelleri devam ediyor, ithal edilen doğalgaz ucuz olmasına rağmen tüketiciye yansımıyor, her gün et ve gıda fiyatları yükseliyor” diye konuştu.

Olumsuz tabloya rağmen her zaman mücadele edeceklerini belirten Tonguç ,”Tüm bu olumsuz tabloya rağmen biz tüketiciler, dün olduğu gibi bugün de her platformda elde etmiş olduğumuz kazanımları korumak, yeni ve kalıcı kazanımlar elde etmek için mücadelemize devam etmekteyiz.

Yurt çapında verilen tüketici mücadelesinin daha örgütlü ve koordineli çalışmasını sağlamak amacıyla, Türkiye çapında mücadele veren tüm tüketici örgütleri ve dernekleri bir araya gelerek, 14 Ocak 2015 tarihinde başlatılan ve çeşitli
tarihlerde birkaç defa tekrar edilen toplantılar sonunda ‘Türkiye Tüketici Hareketi Platformunu’ oluşturmuştur” dedi.

Mar 16

Bağcılar Şubesi 8 Mart Kadınlar Günü Etkinliği

Mar 16

ERZURUM’DA 15 MART DÜNYA TÜKETİCİLER GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

TÜKODER Erzurum Şube Başkanı Gamze İspirli 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla TRT Erzurum Radyosuna konuk olarak, tüketici haklarıyla ilgili bilgi verdi.

erzurum_tukoder_1
TÜKODER Erzurum Şube Başkanı İspirli, Dünya Tüketiciler Günü tarihçesinin 1962’ye dayandığını ifade ederek, şunları söyledi: “1962’de ABD Başkanı J.F.Kennedy, Temsilciler Meclisinde yaptığı konuşmasında, herkesin birer tüketici olduğunu ve tüketicilerin kamusal alanda ve özel sektörde alınan ekonomik kararları etkileyen ve bunlardan da etkilenen çok önemli bir ekonomik grup olduğunu, buna rağmen seslerini duyuramadıklarını, dolayısıyla örgütlenerek haklarına sahip çıkmaları gerektiğini ve onların belirli çerçevede korunmasının gerekliliğini savunarak, geleceğin, tüketici merkezli politikalar uygulayanlar için daha parlak olacağını ileri sürmüş, bir anlamda günümüz dünyasına yönelik önemli bir öngörüde bulunmuştur. Bu konuşma nedeniyle, Birleşmiş Milletler tarafından 15 Mart tarihi “Dünya Tüketici Hakları Günü” olarak ilan edilmiş ve ilk olarak 1983 yılında kutlanmıştır.’’
Ülkemizde de 1985 yılından itibaren kutlanmaya başlayan Dünya Tüketici Hakları Gününün, bütün dünyada tüketici haklarının daha da ileriye götürdüğünü belirten İspirli, “Anayasamız, 172’nci maddesinde yer alan “Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder” hükmü ile tüketicinin korunması konusunu Devlet güvencesine almıştır. Gerek anılan hüküm, gerekse 1987 yılında Avrupa Topluluğu’na yapılan tam üyelik başvurusundan sonra topluluk mevzuatına uyum çerçevesinde, tüketicinin korunmasına ilişkin düzenlemeler, Avrupa Topluluğu’nun tüketici odaklı yaklaşımı, tüketiciyi koruma politikaları ve Türk tüketicisinin yaşadığı sorunlar dikkate alınarak hazırlanan 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, 1995 yılında yürürlüğe girmiş ve 14 Mart 2003 tarihinde toplumsal bir mutabakat ile değişikliğe uğrayarak AB normlarına getirilmiştir. Kanun 2014 yılı mayıs ayında yeniden düzenlenerek, 6502 sayılı kanun yürürlüğe girmiştir’’ dedi.

Mar 13

Pendik Şubesi 10. Olağan Genel Kurul Toplantısı

logo_tukoder

TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİ PENDİK ŞUBESİ GENEL KURUL TOPLANTISI

Şubemizin 10.olağan Genel Kurul toplantısı 15.Mart .2015 Pazar günü saat 10.00 ‘da Batı Mah. Ankara Cad.Hekimler Çıkmazı Sk.No:1 Pendik adresinde bulunan MYY Turizm Yatırımları İnş.Gıda San.ve Tic.Ltd.Şti.(MY OTEL) tesislerinde aşağıdaki gündemle ,

çoğunluk sağlanamadığı takdirde 22.Mart.2015 Pazar günü aynı adreste ,aynı saat ve gündemle yapılacaktır.

Bilgilerinize sunarız.

TükoDer Pendik Şube

Yönetim Kurulu

GÜNDEM :

1-Açılış ve saygı duruşu

2-Divan Heyetinin seçimi

3-Yönetim Kurulu Çalışma Raporu,Bilanço ve Gelir –Gider raporlarının okunması

4-Denetim Kurulu raporunun okunması

5- Raporlar üzerinde görüşmeler

6-Yönetim ve Denetim Kurullarının ayrı ayrı ibra edilmesi

7-Gelecek dönem Tahmini Bütçenin görüşülerek karara bağlanması

8-Şube Başkanı,Yönetim Kurulu,Denetim Kurulu asil ve yedek üyeleri ile Genel Merkez Kurul delegelerinin seçimi

9-Dilek ve kapanış

Mar 13

TÜKETİCİ KORUMA DERNEĞİ KARTAL ŞUBESİNİN OLAĞAN KONGRE

logo_tukoderTÜKETİCİ KORUMA DERNEĞİ KARTAL ŞUBESİNİN OLAĞAN KONGRE İLANI

 Derneğimizin 6.olağan kongresi 12.04.2015 tarihinde ilk toplantıda çoğunluk sağlanmadığında 19.04.2015 tarihinde KARTAL Kordonboyu mah. Eski hükümet konağı cad.N:6/5 Konferans salonunda saat 13.00 te aşagıdaki gündem maddeleri ile yapılacaktır.

 

GÜNDEM

1:Açılış ve yoklama

2:Divan heyetinin oluşumu

3:Saygı duruşu

4:Yönetim Kurulu faaliyet raporunun okunması ve müzakeresi

5:Denetim Kurulu raporunun okunması

6:Yönetim Kurulu ve denetim kurulunun ayrı ayrı ibrası

7:Tahmini bilançonun görüşülmesi

8:Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu asil ve yedekleri ile genel merkez genel kurulu delegelerinin seçimi

9:Dilek ve temenniler

10:Kapanış

ŞUBE BAŞKANI

İBRAHİM TAN

Mar 02

ABANA ŞUBESİ GENEL KURUL İLANI

logo_tukoder

TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİ

ABANA ŞUBE BAŞKANLIĞI

 
Derneğimiz 01/03/2015 tarih ve 03 nolu yönetim kurulu kararı gereğince 6.olağan genel kurul kararı almıştır.

Karar gereği genel kurulumuz aşağıdaki gündemle 21/03/2015 tarihinde Hasan DOĞAN meydanında bulunan beyaz saray düğün salonunda saat 14.00 da toplanacak olup çoğunluk sağlanamadığı takdirde 28/03/2015 tarihinde aynı yer ve saatte tekrar edilecektir.

Katılımlarınız önemle rica olunur.

Bu girişin kalanını oku »

Eski yazılar «