Şub 02

Faturalarda yüzde 100’lük zammın kalemleri gizlendi

“Faturalarda yüzde 100’lük zammın kalemleri gizlendi”

Elektriğe yapılan yüzde 6,8’lik zam oranı faturalara yüzde 100 oranında yansıdı. Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumunun (EPDK) kararı tüketiciler tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı. Tüketici dernekleri tepkili.

tukoder_fatura_1-2

Bu girişin kalanını oku »

Oca 29

KAYIP KAÇAK BEDELLERİNE İADE YOLU AÇILDI

tukoder_milliyet_1

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) foça Şubesi Başkanlığı, açılan davanın tüketici lehine sonuçlandırıldığını, vatandaşların, elektrik kayıp Kaçak bedellerinin bulundukları yerlerde ilgili firmadan talep edebileceğini bildirdi.
Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Foça Şubesi Başkanlığı, elektrik kayıp kaçak bedelleriyle ilgili tüm Türkiye’yi ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. TÜKODER Foça Şube Başkanı Özkan Yılmaz tarafından yapılan basın açıklamasında, kayıp kaçak bedelleri konusunda açılan davanın Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından tüketici lehine sonuçlandırıldığını, elektrik kayıp kaçak bedellerinin bulundukları yerlerde ilgili firmadan talep edilebileceğini açıkladı.

Kayıp kaçak bedellerinin iadesi konusunda izlenecek yollar hakkında bilgiler veren Yılmaz, “2012 yılı Nisan ayında TSHH’ne müracaatla başladığımız hukuk mücadelesi Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kararıyla tüketici lehine sonuçlanmıştır. 21 Mayıs 2014 gün ve 2014 / 679 No’lu kararda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’na sınırsız bir fiyat belirleme hak ve yetkisi verilmediği, enerjinin nakli sırasında meydana gelen kayıp ile başka kişiler tarafından hırsızlanmak suretiyle kullanılan elektrik bedellerinin kurallara uyan abonelerden tahsili yoluna gitmenin hukuk devleti ve adalet düşüncesiyle bağdaşmadığı vurgulanmıştır. Elektrik kaybını önleme ve hırsızlıkları engelleme görevinin bizzat enerji sahibi firmaya ait olduğu, tüketicinin faturalara yansıtılan bedelin hangi miktarda olduğunun ve hangi hizmetin karşılığında ne bedel ödediğini bilmesi, yani şeffaflığın hukuk devletinin vazgeçilmez unsuru olduğuna dikkat çekilmiştir” dedi.

Özkan Yılmaz, şöyle devam etti:
“Sayın tüketicilerimiz bu karar doğrultusunda kayıp kaçak bedellerini geri almak için şöyle bir yol izlemelidir. Önce elektrik aldıkları şirketlerden ödedikleri faturaların dökümünü talep ederek alsınlar. Yasa gereği bu kurumlar 10 yıl geriye dönük olarak vatandaşa bilgi vermek zorundadırlar. Alınan döküm ile ilçelerde kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne müracaat edeceklerdir. TSHH’nın Yargıtay kararı doğrultusunda sonuçlandıracağı müracaat sonrası ilgili elektrik şirketinden ödedikleri kayıp kaçak bedellerinin iadesini isteyeceklerdir. TÜKODER şubeleri vatandaşlarımıza izlenecek prosedür konusunda yardımcı olmakta ve her türlü hukuki desteği vermektedir.”

Oca 22

EKMEK ZAMMI BASIN AÇIKLAMASI

TÜDEF

TÜKETİCİ DERNEKLERİ FEDERASYONU

BASIN AÇIKLAMASI

BASINA VE KAMUOYUNA

  • TÜKETİCİ DERNEKLERİ FEDERASYONU (TÜDEF)’ DEN EKMEK ZAMMINA TEPKİ…
  • TÜDEF; “BUĞDAY DÜŞTÜ, MAZOT DÜŞTÜ AMA, EKMEĞE REKOR ZAM GELDİ” !…
  • “%33’ LÜK ZAM ANKARALININ 3 EKMEĞİNDEN BİRİNİ ALDI”…
  • “İSTANBULLUNUN 4 EKMEĞİNDEN BİRİ İSE % 25’ LİK ZAM ZAMMA GİTTİ”….
  • TÜDEF; “Bu zam açıklanamaz. Makarnanın kilosu 1,5 lira, ekmeğin kilosu ise İstanbul’ da 5, Ankara’ da 4 lira” ?…
  • TÜDEF’ den tüketiciye çağrı; “Tüketimden gelen gücünüzü kullanın. Zam yapan fırından ekmek almayın. Gerekirse 3 gün ekmek yerine makarna, bazlama, gözleme tüketin” …
  • ATO VE İSO’ ya çağrı: ” Esnaf odasının zammını   uygulamak zorunda değilsiniz” !…
  • TÜDEF; “Tarım ve Ticaret Bakanlıklarını göreve çağırıyoruz; ekmek fiyatlarının tek taraflı belirlenmesine cevaz veren çağ dışı yasayı iptal ediniz. Ulusal ekmek ve gıda politikalarını tüketici hakları doğrultusunda yeniden belirleyiniz”…

Bu girişin kalanını oku »

Oca 22

EKMEK MALİYETİ

EKMEK MALİYETİ

30 ARALIK 2007 PAZAR

Ekmeğin maliyet unsurları

Halkımızın başta gelen gıdası olan ekmek konusunda ülke çapında uygulanan genel bir politika olmadığından, daha önceleri yerel yönetimlere verilen fiat ve gramaj belirleme yetkisi son yıllarda 507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu gereği her ilin Fırıncılar ve Odası tarafından kullanılmaktadır. Ülkemizdeki ekonomik şartların yöresel değişkenliği nedeniyle de ekmek gramaj ve fiyatlarında doğal olarak farklı uygulamalar yaşanmaktadır.

tukoder_ekmek_zammi_ve_uretimi

Bu girişin kalanını oku »

Ara 01

Tükoder Tanıtım Videosu

Kas 10

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Merkezi Olağanüstü Genel Kurul Çağrısı

OLAĞANÜSTÜ KONGRE İLANI

TükoDer

Tüketiciyi Koruma Derneği

Genel Merkezi

OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL ÇAĞRISI

     İstanbul İl Dernekler Müdürlüğü’nün tüzüğümüzde değişiklik yapılması talebi doğrultusunda TükoDer Genel Merkezi Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı ekteki gündemle 15 Kasım 2015 Pazar günü Saat 14.00 de Rasimpaşa Mahallesi Meltem Sokak No: 14 Daire 2 Kadıköy/İstanbul adresinde bulunan Tükoder Genel Merkezi’nde yapılacaktır.

15 Kasım 2015 Pazar günü çoğunluk sağlanamadığı takdirde Genel Kurul Toplantısı çoğunluğa bakılmaksızın 22 Kasım 2015 Pazar günü saat 14.00 de ayni gündemle ayni adreste yapılacaktır.

 

                   MERKEZ YÖNETİM KURULU

GÜNDEM

1- Açılış ve saygı Duruşu

2- Divan Heyetinin Seçimi

3- Genel Başkan ve Konukların konuşması

4- Tüzük değişikliklerinin görüşülmesi ve karara bağlanması.

5- Dilek ve Temenniler

6- Kapanış

Şub 09

Konut Satışlarında Çifte Vergi

Oca 15

Elektrikteki Kayıp-Kaçak Basın Açıklaması

Aşağıda imzası bulunan Tüketici Örgütler Taksim Hill Otelde bir araya geldiler. Özellikle tüketicilerden haksız yere alındığı üst mahkemelerce karar bağlanan elektrikteki kayıp-kaçak bedelleri üzerine yapılan toplantı sonucu ortak basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısı metni aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Ayrıca toplantıdan bu birlikteliğin devam ettirilerek Tüketici Çalıştayları düzenlenmesi, Tüketiciyi Koruma Hareketinin her alanda güçlü bir şekilde devam ettirilmesi kararı çıkmıştır.

BASIN AÇIKALMASI

(Aşağıda isimleri bulunan Tüketici Örgütleri yöneticileri ve Tüketici vatandaşlarımızın                                           temsilcileri olarak, yaptığımız toplantı sonucu ortak görüşlerimizdir)

Tüketici Örgütlerinin neredeyse tamamını temsil eden yöneticileri olarak ve üst Kurularımız olan üç Federasyonun üçünü de temsil eden Yöneticileri olarak bir araya geldik. Yaklaşık iki saat Tüketici sorunları ve özel olarak kayıp kaçak sorunu üzerinde tartışarak ortak bir tutum benimsedik.

Değerli Medya temsilcileri, sizler Kayıp Kaçak sürecini biliyorsunuz. Ancak, bu konuda öyle bir karmaşa yaratıldı ki, Vatandaşlarımızı aydınlatmak için, Kayıp- Kaçak sürecini kısaca özetlemek istiyoruz.

 

Bu girişin kalanını oku »

Ara 10

Tüketici Gündemi!

Kayıp kaçağın vatandaşa faturası 50 milyar TL

Tüketicilerin elektrik faturalarının % 14’ünü kayıp kaçak ücreti olarak ödediğini belirten TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Derneği) Başkanı Haşmet Atahan, 30 milyon aboneden haksız yere alınan rakamın en az 25 milyar ile 50 milyar TL arasında olduğunu söyledi.

kayip-kacagin-vatandasa-faturasi-50-milyar-tl-5160826

Bu girişin kalanını oku »

Ara 09

Şubelerden Haberler

Haberin içeriğini görmek için lütfen üzerini tıklayınız.

9’uncu temel hak: Ulaşım
DEVLET BANKASI CİDDİYETİ NEREDE?
Kent Konseyi bilgilendirme toplantısı
TÜKO-DER: Yurttaşlar dünyanın en yüksek vergisini ödüyor
Tüketicilerden vergi isyanı
ERZURUM TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİNDEN “BİLİNÇLİ TÜKETİCİ” SEMİNERİ
Şişkin sezon etiketi güneşli havada eridi!

BAŞKAN HAŞMET ATAHAN: “TÜKODER KURUMSALLAŞIYOR”

Tüketicileri Koruma Derneği Bandırma Şube Başkanı Tanrıkut

Tüketicilerin Yüzde 37,8’i Yasal Haklarından Haberdar Değil

Ara 08

Basın Açıklamları / Kampanyalar

Şub 02

Berkit’ten elektriğe yapılan yüzde 250’lik zamma tepki

tukoder-Berkit-ten-elektrige-yapilan-yuzde-250

Elektrik şirketleri tarafından yeni yılın ilk ayında faturalardaki dağıtım bedellerine yapılan yüzde 250 zam haberleri üzerine Tüketici Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit’ten yapılan zamma tepki geldi. Berkit konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Yeni yılla birlikte kaçak kayıp bedelleri ve dağıtım bedellerine eski yıllara göre olağan üstü bir zam getirilmiş durumda” ifadelerini kullandı.
Bu girişin kalanını oku »

Şub 01

ELEKTRİK ZAMMINA TEPKİ

tukoder_milliyet_2

Elektrik faturalarına yansıyan gizli zamla ilgili Tüketici Federasyonu Genel Başkanı HASAN Atak ve Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Eskişehir Şube Başkanı Sülahi Özalp, ortak basın açıklaması yaptı.
Tüketici Federasyonu Genel Başkanı Hasan Atak ve TÜKODER Eskişehir Şube Başkanı Sülahi Özalp, 2016 yılının ilk elektrik faturalarında vatandaşı çileden çıkaran gizli zamları gündeme alarak, bu zamla ilgili, “Bu gizli zamlarla vatandaşı elektrik çarpmıştır” dedi. Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK)’nun elektrik fiyatlarını 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile yüzde 6,8 arttırdığına dikkat çekilen değerlendirmede, “Ancak gelen faturalarda 6,8 olduğu söylenen zam, yüzde 40-60 oranında yansımıştır” denildi.
Elektrik faturalarında karartma yapılarak gizli zam yapıldığını belirten Atak, şu ifadelere yer verdi:
“Faturalara yansıyan yüksek orandaki zamların asıl nedeni, fatura yoluyla tahsis edilen 6 kalemin dağıtım bedeli ve perakende enerji bedeli adı altında torba haline getirilmesi ve bu miktarların net olarak tespit edilemeyecek şekilde arttırılmış olmasıdır. Bunun yanı sıra geçmişte faturalar yolu ile kayıp Kaçak bedeli, iletim bedeli, sayaç okuma bedeli gibi bedellerin de dağıtım bedeli adı altında tek bir torbaya konulduğu ve böylece vatandaşın cebinden ya da fazladan tahmini olarak yaklaşık en az 1,8 milyar TL çıkmasına neden olduğu görülmektedir. Tüketici dernekleri olarak Enerji Bakanlığına seslenmek istiyoruz. Elektrik faturalarına yansıyan gerçek zam açıklansın. Ve gizli zam kaldırılarak zam oranı denildiği gibi 6,8’e çekilsin. Tüm hukuki yollara başvurarak söz konusu zamların geri çekilmesi için gerekli işlemleri yapacağız.”

Şub 01

Tükoder’den Elektriğe “Zam” Tepkisi

Kastamonu Tüketici Haklarını Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Semra Kırıkoğlu, elektrik faturalarında gizli zam yapıldığını belirterek tepki gösterdi. EnerjiSa Yönetim Kurulu tarafından yapılan…

tukoderden-elektrige-zam-tepkisi

Kastamonu Tüketici Haklarını Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Semra Kırıkoğlu, elektrik faturalarında gizli zam yapıldığını belirterek tepki gösterdi. EnerjiSa Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, dağıtımı bedelinin, elektriğin taşınması anlamına gelen dağıtım hizmetlerinin karşılığında alındığı belirtildi.
TÜKODER Başkanı Kırıkoğlu, son günlerde gelen elektrik faturalarının tüketicinin beklentisinin çok üzerinde fiyatlarla geldiğini ifade ederek, “Bu yüzden tüketicilerimizden yoğun şikayetler alıyoruz. Kasım ayına ait bir faturada iletim, dağıtım, perakende satış hizmetleri ve sayaç okuma bedelleri arasında yapılan fiyatlandırma neticesinde 125 liralık bir faturada toplam 13 lira 95 kuruş dağıtım bedeli var iken, aynı aboneye ait Aralık ayında ki 146 lira 96 kuruşluk faturada dağıtım bedeli 40 lira 30 kuruş olarak gelmiştir. Bunun nedenini öğrenmek istiyoruz. Kesinlikle burada bir artış söz konusudur. Tüketicilerimizin mağdur olmaması için bu konunun açıklanması gerekiyor” dedi.
Bu tür uygulamaların tüketiciyi bilgilendirilerek yapılmasının daha uygun ve doğru olacağını söyleyen Kırıkoğlu, “Tüketici, eğer bir bedel ödüyorsa bir hizmet veya bedel karşılığında, bu yüzdende düzenleyici aboneler artan fiyatların nedenlerinin tüketiciye açıklaması gerekiyor. Tüketici olarak bilgi almak bizim hakkımızdır, bu bilgi alma hakkımızın engellendiğini düşünüyoruz. Bu konuda hizmet veren kurumların daha özen göstermelerini bekliyoruz. Herhangi bir sorunu oluşturmak amacıyla değil, sorunların ortadan kaldırılmasını amaçlıyoruz. EnerjiSA ile diğer enerji üretimi ve dağıtımı yapan şirketlerinin özellikle bu bilgilendirme konusunda daha dikkatli davranmalarını istiyoruz” diye konuştu.
“ELEKTRİK FATURALARINDA GİZLİ BİR ZAM SÖZ KONUSUDUR”
Şimdiye kadar gelen şikayetlerde inceledikleri faturalarda kesinlikle gizli bir zammın söz konusu olduğunu savunan Kırıkoğlu, “Elektrik faturalarında bilmediğimiz ve bize açıklanmayan gizli bir zam olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda kamuoyunun gerekli şekilde bilgilendirilerek hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz. Enerji üreten şirketler tarafından bu konuda bilgilenmek istiyoruz. Elektrik faturalarında ne kadar enerjiye, ne kadar ve nasıl hangi kalemde ödeme yaptığımızı bilmek istiyoruz” şeklinde konuştu.
“SON 10 YILIN KAYIP-KAÇAK BEDELLERİ GERİ ALINABİLİYOR”
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun elektriklerle ilgili kayıp-kaçak mevzusunda onama kararının kendilerine gönderildiğini ifade eden TÜKODER Başkanı Semra Kırıkoğlu, şöyle konuştu:
“Karar elimize geçti. Biz, bu onama kararına istinaden tüketicilerimize EnerjiSA’dan talep edecekleri geriye dönük 10 yıllık birikmiş kayıp-kaçak bedellerinin tahsil edebileceklerini düşünüyoruz. Tüketicinin haklı talebine hakem heyetlerinden itiraz olduğu halde tüketici mahkemelerinde, tüketici lehine karar çıkacağına da inanıyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı başlattık, bundan sonra tüketicilerimiz aleyhine yapılacak uygulamalarda yasal olan yollardan haklarımızı tüketiciler adına talep etmemiz için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğimize inanabilirsiniz. Tüketicinin sahipsiz olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Tüketicinin, tüketimden gelen gücünü en iyi şekilde kullanmak için şikayetlerini derneğimize yapmalarını ve bu konuda kendilerine gereken desteği vereceğimizi düşünüyoruz. Tabii ki destek tamamen yasalar içerisinde olacak. Evrensel tüketici haklarımızın gereği olarak bunu yapmamız gerekiyor. Bilinçli tüketici güçlü bir ekonominin temelidir. Biz, tüketici olarak ne kadar güçlü olursak, ne kadar bilinçli olursak ekonomimizin de o derece güçleneceğini inanıyorum ama bu konuda Tüketici Hakları Derneklerine gereken saygının da her kesimden bekliyoruz”
“DAĞITIM BEDELİ, DAĞITIM HİZMETİNİN KARŞILIĞINDA ALINMAKTADIR”
EnerjiSa Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, dağıtımı bedelinin, elektriğin taşınması anlamına gelen dağıtım hizmetlerinin karşılığında alındığı belirtildi. EnerjiSa Yönetim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:
“Son günlerde bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada elektrik faturalarına gizli zam yapıldığına dair çıkan haberler elektrik faturalarında yer alan bedeller konusunda bilgi kirliliğine sebebiyet vermiştir. Hizmet verdiğimiz değerli müşterilerimize doğru ve güvenilir bilgiyi sağlamak adına EPDK tarafından konuya ilişkin olarak yayınlanan basın açıklamasının önemli noktalarını aşağıda alıntılayarak bilgilerinize sunarız. Duyurunun tam metnine www.epdk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. EPDK tarafından yapılan zam, kurum internet sitesinde kamuoyu ile paylaşılmış ve Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Dağıtım bedeli, elektriğin taşınması anlamına gelen dağıtım hizmetinin karşılığında alınmaktadır. İstanbul ve Ankara için farklı tarifeler söz konusu değildir. (Ulusal tarife uygulaması söz konusudur). Daha önceki dönemde dağıtım bedeli, iletim bedeli ve sayaç okuma bedeli gibi ayrı ayrı belirlenen bedeller yeni dönemde dağıtım bedeli başlığı altında birleştirilmiştir. Ancak dağıtım bedeli enerji fiyatının sadece bir bileşenidir.”

Oca 04

Tüketicileri Uyarıyoruz

tuketicileri_uyariyoruz

Oca 04

Tüketici Mahkemelerinde Tarifelerinde Değişiklik Oldu

thh limitleri

Ara 29

GENEL KURUL İLANI

tukuder_genel_kurul_ilani

Eski yazılar «