Şub 09

Konut Satışlarında Çifte Vergi

Oca 15

Elektrikteki Kayıp-Kaçak Basın Açıklaması

Aşağıda imzası bulunan Tüketici Örgütler Taksim Hill Otelde bir araya geldiler. Özellikle tüketicilerden haksız yere alındığı üst mahkemelerce karar bağlanan elektrikteki kayıp-kaçak bedelleri üzerine yapılan toplantı sonucu ortak basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısı metni aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Ayrıca toplantıdan bu birlikteliğin devam ettirilerek Tüketici Çalıştayları düzenlenmesi, Tüketiciyi Koruma Hareketinin her alanda güçlü bir şekilde devam ettirilmesi kararı çıkmıştır.

BASIN AÇIKALMASI

(Aşağıda isimleri bulunan Tüketici Örgütleri yöneticileri ve Tüketici vatandaşlarımızın                                           temsilcileri olarak, yaptığımız toplantı sonucu ortak görüşlerimizdir)

Tüketici Örgütlerinin neredeyse tamamını temsil eden yöneticileri olarak ve üst Kurularımız olan üç Federasyonun üçünü de temsil eden Yöneticileri olarak bir araya geldik. Yaklaşık iki saat Tüketici sorunları ve özel olarak kayıp kaçak sorunu üzerinde tartışarak ortak bir tutum benimsedik.

Değerli Medya temsilcileri, sizler Kayıp Kaçak sürecini biliyorsunuz. Ancak, bu konuda öyle bir karmaşa yaratıldı ki, Vatandaşlarımızı aydınlatmak için, Kayıp- Kaçak sürecini kısaca özetlemek istiyoruz.

 

Bu girişin kalanını oku »

Ara 10

Tüketici Gündemi!

Kayıp kaçağın vatandaşa faturası 50 milyar TL

Tüketicilerin elektrik faturalarının % 14’ünü kayıp kaçak ücreti olarak ödediğini belirten TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Derneği) Başkanı Haşmet Atahan, 30 milyon aboneden haksız yere alınan rakamın en az 25 milyar ile 50 milyar TL arasında olduğunu söyledi.

kayip-kacagin-vatandasa-faturasi-50-milyar-tl-5160826

Bu girişin kalanını oku »

Ara 09

Şubelerden Haberler

Haberin içeriğini görmek için lütfen üzerini tıklayınız.

9’uncu temel hak: Ulaşım

DEVLET BANKASI CİDDİYETİ NEREDE?

Ara 08

Basın Açıklamları / Kampanyalar

Şub 25

Ertelenen 42 nolu toplantı Hakkında

Sayın İbrahim Halil Mazıcıoğlu

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı

Sayın Başkan,

42 numaralı toplantı gündemiyle, 19 Şubat 2015 tarihinde, çağrınız üzerine Başkanlığınızda yapılan toplantıya, Tüketici Örgütlerini temsilen Katıldım.

 

Komisyon üyeleri Sayın Milletvekilleri, düşüncelerini açıkladıkları ve   gündem hakkında görüşüldüğü aşamada; bizler görüş, öneri ve eleştirlerimizi sunamadan; 20 Şubat gününde devam edilmek üzere, toplantıya ara verilmişti.

 

Ancak, 20 Şubat günü, toplantı,  yeni bir tarih belirtilmeksizin ertelediniz. Toplantının yeniden ne zaman yapılacağı, hatta yapılıp yapılmayacağı belli olmadığı için; toplantıda açıklamak ve yazılı olarak da, vermek üzere hazırladığım düşüncelerimi ekte sunmaktayım.

 

Toplantı günü verilmesi halinde, en azından, ilk toplantıya çağrılmayan Tüketici Dernek ve Federasyon temsilcilerinin ikinci toplantıya çağrılmasına yol açması ümidiyle, 19.02.2015 tarihli metni yazılı olarak bilgi ve takdirlerinize sunuyorum.

 

Saygılarımla.                                                            Haşmet Atahan

                                                            Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı

Eki: 19.02.2015 tarihli görüş, öneri ve eleştirlerimiz.

Şub 25

MECLİS KOMİSYON BAŞKANLIĞINA

Konu: 42 nolu toplantı Hk.  19.02.2015

Sayın Bakan,

Sayın Meclis Komisyon Başkanı ve üyeleri,

Tüketici Örgütleri olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisinin, Meclis Komisyonlarının çalışmalarında, Tüketici sorunlarının anlaşılmasına ve giderilmesine yardımcı olma

tutumu ve gayreti içinde olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Sayın Taner Yıldız, değerli Bakanımız,

Bu girişin kalanını oku »

Şub 17

DEVLET BANKASI CİDDİYETİ NEREDE?

            DEVLET BANKASI MÜŞTERİSİNE SAYGISINI KAYBETMEMELİ!

“…… kredi kartınızla ayda üçbin TL. harcama yapacağınıza söz verin; Sizin için, Size özel kampanyamızdan faydalanın!..” (Söz Konusu tutar benim aylık ortalama harcamamın 2 katı)
§ Kredi kartı kullanıp da; bu ve benzeri teklifleri bankaların 444’ lü numaralarından almayanlar hemen hemen yok gibidir.

Bu girişin kalanını oku »

Oca 30

BİR KOYUNDAN İKİ POST ÇIKMAZ

“Bir koyundan, iki post çıkmaz !..” ( çok bilinen bir atasözümüz. )
Tüketici koyun değildir!.. (çok ihmal edilen gerçeğimiz.)

Bir koyundan bile iki post çlkartllamaz lken;

Tüketici Vatandaşlarımız, Satın alacağı konut için, iki kez vergi ve harç ödüyor.

Sayın Başbakan, Konutder başkanıyla yaptığı görüşme sonrasında: “… ilk defa sekiz bakan arkadaşınızla birlikte bir sektörü 5 Saat dinledik, her konuyu not aldık. Dinledikten sonra ben söz verdim, bazı talepler çok iyi düşünülmüş bunları yaparız dedik, bazılarını adalet gereği vermemiz lazım dedik…” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Sayın Başbakanımızın tüketici lehine yapacağı her düzenlemeyi yürekten destekleriz.

Bu girişin kalanını oku »

Oca 21

9’uncu temel hak: Ulaşım

Edirne Tüketiciyi Koruma Derneği’nin STK ve bazı siyasi partilerin temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıda ETUS tarafından talep edilen ulaşım zammı eleştirilirken, “İnsanlar patates çuvalı gibi taşınıyor” ifadeleri kullanıldı..

tkdr_sube1

Bu girişin kalanını oku »