Şub 09

Konut Satışlarında Çifte Vergi

Oca 15

Elektrikteki Kayıp-Kaçak Basın Açıklaması

Aşağıda imzası bulunan Tüketici Örgütler Taksim Hill Otelde bir araya geldiler. Özellikle tüketicilerden haksız yere alındığı üst mahkemelerce karar bağlanan elektrikteki kayıp-kaçak bedelleri üzerine yapılan toplantı sonucu ortak basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısı metni aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Ayrıca toplantıdan bu birlikteliğin devam ettirilerek Tüketici Çalıştayları düzenlenmesi, Tüketiciyi Koruma Hareketinin her alanda güçlü bir şekilde devam ettirilmesi kararı çıkmıştır.

BASIN AÇIKALMASI

(Aşağıda isimleri bulunan Tüketici Örgütleri yöneticileri ve Tüketici vatandaşlarımızın                                           temsilcileri olarak, yaptığımız toplantı sonucu ortak görüşlerimizdir)

Tüketici Örgütlerinin neredeyse tamamını temsil eden yöneticileri olarak ve üst Kurularımız olan üç Federasyonun üçünü de temsil eden Yöneticileri olarak bir araya geldik. Yaklaşık iki saat Tüketici sorunları ve özel olarak kayıp kaçak sorunu üzerinde tartışarak ortak bir tutum benimsedik.

Değerli Medya temsilcileri, sizler Kayıp Kaçak sürecini biliyorsunuz. Ancak, bu konuda öyle bir karmaşa yaratıldı ki, Vatandaşlarımızı aydınlatmak için, Kayıp- Kaçak sürecini kısaca özetlemek istiyoruz.

 

Bu girişin kalanını oku »

Ara 10

Tüketici Gündemi!

Kayıp kaçağın vatandaşa faturası 50 milyar TL

Tüketicilerin elektrik faturalarının % 14’ünü kayıp kaçak ücreti olarak ödediğini belirten TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Derneği) Başkanı Haşmet Atahan, 30 milyon aboneden haksız yere alınan rakamın en az 25 milyar ile 50 milyar TL arasında olduğunu söyledi.

kayip-kacagin-vatandasa-faturasi-50-milyar-tl-5160826

Bu girişin kalanını oku »

Ara 09

Şubelerden Haberler

Haberin içeriğini görmek için lütfen üzerini tıklayınız.

9’uncu temel hak: Ulaşım

DEVLET BANKASI CİDDİYETİ NEREDE?

Kent Konseyi bilgilendirme toplantısı

TÜKO-DER: Yurttaşlar dünyanın en yüksek vergisini ödüyor

Tüketicilerden vergi isyanı

ERZURUM TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİNDEN “BİLİNÇLİ TÜKETİCİ” SEMİNERİ

Ara 08

Basın Açıklamları / Kampanyalar

Nis 20

TÜKODER’E TEŞEKKÜR BELGESİ

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Erzurum Şube Başkanı Gamze İspirli’ye Palandöken Kaymakamlığı tarafından teşekkür belgesi verildi.

tukoder_tesekkur1

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Erzurum Şube Başkanı Gamze İspirli’ye Palandöken Kaymakamlığı tarafından teşekkür belgesi verildi.

İspirli, Palandöken Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyetindeki başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür belgesi almaya hak kazandı.

Palandöken Kaymakamı Gürbüz Karakuş imzalı teşekkür belgesinde şu ifadelere yer verildi.

“Tüketiciyi Koruma Derneğindeki göreviniz uhdenizde kalmak kaydıyla, kaymakamlığımız ilçe tüketici hakem üyesi olarak görev yaptığınız süre içerisinde ve özellikle 2014 yılında 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında kanun gereği tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıkların çözülmesi amacıyla, ilçemizde ikamet eden 13 bin 336 başvurunun sonuçlandırarak, karara bağlanması ve verilen kararların imzalanması hususunda göstermiş olduğunuz disipline dayalı öz verili ve başarılı çalışmalarınız tarafımdan memnuniyetle müşahede edilmiştir. Bu vesile ile katkılarınız için size çok teşekkür ediyor, çalışma hayatınızdaki başarılarınızın devamını diliyorum’

Kaymakam Karakuş’un tüketici hakları konusunda duyarlı bir bürokrat olduğunu belirten TÜKODER Başkanı İspirli, “Sayın kaymakamımıza sivil toplum kuruluşlarını onure eden çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Tüketici hakem heyetleri tüketici haklarının korunması açısından son derece önemli bir yere sahip. Yaklaşık 10 yıldır il hakem heyeti başta olmak üzere çeşitli tüketici hakem heyetlerinde görev aldım. Verilen kararların yaklaşık yüzde 90’ı tüketici lehine çıkıyor ve bu durum bizleri memnun ediyor. Tüketici derneklerinde fahri olarak çalışmak önemli bir toplum görevi ve biz bu önemli görevin bilincindeyiz. Tüketici haklarının gelişmesine katkı sağlayan, bu alanda gösterilen özveriyi ödüllendiren kaymakamımızın bu duyarlı tutumun örnek olmasını istiyoruz.” dedi.

İspirli, sivil toplum kuruluşlarının toplumun gelişmesinde önemli katkıları olduğunu belirterek, TÜKODER olarak, toplumu bilinçlendirme yönündeki eğitim çalışmalarına yoğunlaştıklarını ifade etti.

Nis 14

Bıktıran reklam mesajları bitiyor, yeni bir uyarı var

Tüketici Koruma Derneği Başkanı Sülahi Özalp, 1 Mayıs tarihinden itibaren telefonlara, e-posta kutularına izinsiz reklam mesajının gönderilemeyeceğini söyledi.

tukoder_biktiran-reklam-mesajlari-bitiyor

Tüketicinin izni dışında Reklam ve pazarlama mesajı gönderenlerin önce uyarılacağını daha sonra ise 50 bin liraya kadar ceza verileceğini belirten TÜKODER Başkanı Özalp, “Abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapılamayacak” dedi.

 

NUMARASINI VEREN ONAYLAMIŞ SAYILACAK

Alıcının kendisiyle iletişime geçilmesi amacıyla iletişim bilgilerini vermesi halinde, mal ve hizmetlere ilişkin değişiklik ile ticari elektronik iletiler için ayrıca onay alınmayacağını belirten Tükoder Başkanı Sülahi Özalp şunları söyledi:

“Başka bir deyişle, herhangi bir mağazada tüketicinin iletişim bilgilerinin alınması, onay alınması anlamına da gelecek. Esnaf ve tacirlere önceden onay alınmaksızın ticari elektronik iletiler gönderilebilecek. Alıcılar diledikleri zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebilecek. İşletmeciler; kendi sundukları hizmetlere ilişkin olarak abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle doğrudan pazarlama veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapamayacak. İşletmeler, siyasi propaganda faaliyetinde de bulunamayacak. İzinsiz SMS yasağının başlamasına çok az bir zaman kala, şirketlerin tüketicilerden onay yarışı da hız kazandı.

BU VAATLERE KANMAYIN

Firmalar, elektronik posta adresi veya cep telefonu numarası bulunan tüketicilere ulaşarak, SMS’e izin vermeleri için çekilişle cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar gibi ürünler teklif ediyor. Firmalar en ucuz reklam yöntemi olan SMS ve e-posta göndermeye devam etmek için bugünlerde tüketicileri SMS yağmuruna tutuyor. Çekilişle bazı ürünler vereceklerini beyan ediyor, adeta rüşvet teklif ediyor. Tüketicilere bu vaatlere kanıp istenmeyen mesaja izin vermemelerini tavsiye ediyoruz.”

Nis 03

TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİ GEBZE ŞUBESİ GENEL KURULU

Tüketiciyi Koruma Derneği Gebze Şubesi, Olağan Genel Kurul Toplantısı; aşağıdaki tarihte, aşağıdaki saat ve yerde, aşağıdaki gündemle yapılacaktır. Toplantı için çoğunluk sağlanamadığı takdirde, 19 Nisan 2015 günü, aynı yerde ve aynı saatte yapılacaktır.

Toplantıya katılmanızı önemle rica ederiz.

Saygılarımızla

Tüketiciyi Koruma Derneği Gebze Şubesi

*TOPLANTI TARİHİ…: 12 Nisan 2015 (Pazar Günü)

*TOPLANTI SAATİ….: 11.00’te

*TOPLANTI YERİ…….: Dernek Merkezimiz

*TOPLANTI GÜNDEMİ

1- Açılış ve saygı duruşu

2- Divan Heyetinin seçimi

3- Yönetim Kurulu Çalışma Raporu, Bilanço ve Gelir –Gider raporlarının okunması

4- Raporlar üzerinde görüşmeler

5- Yönetim Kurullarının ibra edilmesi

6- Gelecek dönem Tahmini Bütçenin görüşülerek karara bağlanması

7- Şube Başkanı, Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu asıl ve yedek üyeleri ile Genel Merkez Kurul Delegelerinin seçimi

8- Dilek ve kapanış

Mar 30

EDİRNE ŞUBESİ GENEL KURUL TOPLANTISI

Sayın Üyelerimiz;

Tüketiciyi Koruma Derneği Edirne Şubesi, 1.nci Olağan Genel Kurul Toplantısı; aşağıdaki tarihte, aşağıdaki saat ve yerde, aşağıdaki gündemle yapılacaktır. Toplantı için çoğunluk sağlanamadığı takdirde, 19 Nisan 2015 günü, aynı yerde ve aynı saatte yapılacaktır.

Toplantıya katılmanızı önemle rica ederiz.

Saygılarımızla

Tüketiciyi Koruma Derneği Edirne Şubesi

*TOPLANTI TARİHİ…: 12 Nisan 2015 (Pazar Günü)

*TOPLANTI SAATİ….: 14.oo’te

*TOPLANTI YERİ…….: DİSK Edirne Şubesi, Abdullah BAŞTÜRK Toplantı Salonu, Merkez/EDİRNE

*TOPLANTI GÜNDEMİ………..:

1- Açılış ve saygı duruşu

2- Divan Heyetinin seçimi

3- Yönetim Kurulu Çalışma Raporu,Bilanço ve Gelir –Gider raporlarının okunması

4- Raporlar üzerinde görüşmeler

5- Yönetim Kurullarının ibra edilmesi

6- Gelecek dönem Tahmini Bütçenin görüşülerek karara bağlanması

7- Şube Başkanı,Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu asıl ve yedek üyeleri ile Genel Merkez Kurul Delegelerinin seçimi

8- Dilek ve kapanış

Mar 24

ERZURUM TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİNDEN “BİLİNÇLİ TÜKETİCİ” SEMİNERİ

Ervak’tan üyelerine bilinçli tüketici semineri

Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) tarafından üyelerine bilinçli tüketici semineri verdi.

tukoder_bilincli

Bu girişin kalanını oku »

Mar 23

TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİ GÜNGÖREN ŞUBESİ AÇILDI

Güngören şubesi 19 Mart 2015 tarihinde İstanbul İl Dernekler Müdürlüğüne müracaat ederek şube kuruluş işlemlerini bitirmişlerdir. Tükoder ailesine Güngören Şubesi de katılmıştır. İlk yönetim kurulu toplantısını 21 Mart Pazar günü yaparak görev dağılımlarını yapacak olan şubemiz aynı toplantıda çalışma programlarını oluşturacaklar.

19 Mart 2015 perşembe akşamı Bağcılar Meydanda Tüketici Hakları Haftası nedeniyle elektrikte kayıp-kaçak konusunu da içeren basın açıklaması yapıldı. Yürüyüş yolunda bildiri dağıtıldı. Katılım ve halkın ilgisi iyiydi, başarılı bir eylem oldu.
Şubemiz örgütlü bir tüketici hakları mücadelesi için Güngören halkını derneğimize üye olmaya çağırıyor.
19119_737201703067627_6409659938382598708_n

Bu girişin kalanını oku »

Mar 17

15.MART DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Merkezi olarak 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü dolayısıyla Taksim Meydanında basın açıklaması yapılmıştır. Daha sonra Taksim Meydanından Galatasaray Lisesi önüne kadar bildiriler dağıtılarak yürüyüş yapılmıştır. Basın açıklaması metni ve eylem resimleri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

tukoder_15_mart_ (8)

Bu girişin kalanını oku »

Mar 17

TÜKO-DER: Yurttaşlar dünyanın en yüksek vergisini ödüyor

Tüketici Koruma Derneği İzmir Şubesi, siyasi iktidarların bütçe açıklarını kapatmak için vergi çıkarttığını ve Türkiye’de yaşayan yurttaşların dünyanın en yüksek vergisini ödediğini kaydetti.
tukoder_subelerden_haber_1asdc2
İZMİR – Tüketici Koruma Derneği İzmir Şubesi, 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü etkinlikleri kapsamında Konak Sümerbank önünde basın açıklaması düzenledi. “Artık söz tüketicinin” yazılı pankartının açıldığı açıklamada sık sık, “Yaşasın evrensel tüketici hakları” sloganı atıldı. Açıklamayı okuyan Tüketici Koruma Derneği İzmir Şube Başkanı Gülçin Tonguç, siyasi iktidarların bütçe açıklarını kapatmak için vergi çıkarttığını ve Türkiye’de yaşayan yurttaşların dünyanın en yüksek vergisini verdiğini söyledi. Çalışanlara ve emeklilere yapılan ücret artışında hükümetinin “Cimri” davrandığını ve başta akaryakıt olmak üzere her türlü mal ve hizmete yapılan zamların hayatının “Çekilmez” hale getirildiğine dikkat çeken Tonguç, “Tüm bu olumsuz tabloya rağmen biz tüketiciler, dün olduğu gibi bu günde her platformda elde etmiş olduğumuz kazanımları korumak, yeni ve kalıcı kazanımları el

Mar 17

Tüketicilerden vergi isyanı

tukoder_subelerden_haber_1asdc

TÜKETİCİYİ Koruma Derneği (TÜKODER) İzmir Şubesi üyeleri, tüketici hak ihlallerini basın açıklamasıyla protesto etti.

Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla Konak’taki Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü önünde toplanan Tüketiciyi Koruma Derneği İzmir Şubesi üyeleri, tüketici hak ihlallerine basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Ellerinde “Doğru etiket güvenli gıda tüket”, “Bu bakanlık şu bakanlık gıda denetimi komalık”, “Artık söz tüketicinin” yazılı dövizler taşıdı. Basın açıklamasını okuyan TÜKODER İzmir Şubesi Başkanı Gülçin Tonguç, “Bütçe açıklarını kapatmanın tek yolunun vergi almak olduğu düşüncesinde olan siyasi iktidarlar, halkımızı ve tüketicilerimizi dünyanın en yüksek vergisini ödeyen vergi mükellefleri haline getirdi. Çalışanlar ve emeklilere yapılan ücret artışında oldukça cimri davranan hükümetler, başta akaryakıt olmak üzere her türlü mal ve hizmetlere yapılan zamları otomatiğe bağlayarak hayatı çekilmez hale getirdi. Anayasaya göre devletin tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alması gerekir. Dünyanın en pahalı akaryakıtını tüketiyoruz, elektrik kayıp kaçak bedelleri devam ediyor, ithal edilen doğalgaz ucuz olmasına rağmen tüketiciye yansımıyor, her gün et ve gıda fiyatları yükseliyor” diye konuştu.

Olumsuz tabloya rağmen her zaman mücadele edeceklerini belirten Tonguç ,”Tüm bu olumsuz tabloya rağmen biz tüketiciler, dün olduğu gibi bugün de her platformda elde etmiş olduğumuz kazanımları korumak, yeni ve kalıcı kazanımlar elde etmek için mücadelemize devam etmekteyiz.

Yurt çapında verilen tüketici mücadelesinin daha örgütlü ve koordineli çalışmasını sağlamak amacıyla, Türkiye çapında mücadele veren tüm tüketici örgütleri ve dernekleri bir araya gelerek, 14 Ocak 2015 tarihinde başlatılan ve çeşitli
tarihlerde birkaç defa tekrar edilen toplantılar sonunda ‘Türkiye Tüketici Hareketi Platformunu’ oluşturmuştur” dedi.

Mar 16

Bağcılar Şubesi 8 Mart Kadınlar Günü Etkinliği

Eski yazılar «