Kas 10

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Merkezi Olağanüstü Genel Kurul Çağrısı

OLAĞANÜSTÜ KONGRE İLANI

TükoDer

Tüketiciyi Koruma Derneği

Genel Merkezi

OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL ÇAĞRISI

     İstanbul İl Dernekler Müdürlüğü’nün tüzüğümüzde değişiklik yapılması talebi doğrultusunda TükoDer Genel Merkezi Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı ekteki gündemle 15 Kasım 2015 Pazar günü Saat 14.00 de Rasimpaşa Mahallesi Meltem Sokak No: 14 Daire 2 Kadıköy/İstanbul adresinde bulunan Tükoder Genel Merkezi’nde yapılacaktır.

15 Kasım 2015 Pazar günü çoğunluk sağlanamadığı takdirde Genel Kurul Toplantısı çoğunluğa bakılmaksızın 22 Kasım 2015 Pazar günü saat 14.00 de ayni gündemle ayni adreste yapılacaktır.

 

                   MERKEZ YÖNETİM KURULU

GÜNDEM

1- Açılış ve saygı Duruşu

2- Divan Heyetinin Seçimi

3- Genel Başkan ve Konukların konuşması

4- Tüzük değişikliklerinin görüşülmesi ve karara bağlanması.

5- Dilek ve Temenniler

6- Kapanış

Şub 09

Konut Satışlarında Çifte Vergi

Oca 15

Elektrikteki Kayıp-Kaçak Basın Açıklaması

Aşağıda imzası bulunan Tüketici Örgütler Taksim Hill Otelde bir araya geldiler. Özellikle tüketicilerden haksız yere alındığı üst mahkemelerce karar bağlanan elektrikteki kayıp-kaçak bedelleri üzerine yapılan toplantı sonucu ortak basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısı metni aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Ayrıca toplantıdan bu birlikteliğin devam ettirilerek Tüketici Çalıştayları düzenlenmesi, Tüketiciyi Koruma Hareketinin her alanda güçlü bir şekilde devam ettirilmesi kararı çıkmıştır.

BASIN AÇIKALMASI

(Aşağıda isimleri bulunan Tüketici Örgütleri yöneticileri ve Tüketici vatandaşlarımızın                                           temsilcileri olarak, yaptığımız toplantı sonucu ortak görüşlerimizdir)

Tüketici Örgütlerinin neredeyse tamamını temsil eden yöneticileri olarak ve üst Kurularımız olan üç Federasyonun üçünü de temsil eden Yöneticileri olarak bir araya geldik. Yaklaşık iki saat Tüketici sorunları ve özel olarak kayıp kaçak sorunu üzerinde tartışarak ortak bir tutum benimsedik.

Değerli Medya temsilcileri, sizler Kayıp Kaçak sürecini biliyorsunuz. Ancak, bu konuda öyle bir karmaşa yaratıldı ki, Vatandaşlarımızı aydınlatmak için, Kayıp- Kaçak sürecini kısaca özetlemek istiyoruz.

 

Bu girişin kalanını oku »

Ara 10

Tüketici Gündemi!

Kayıp kaçağın vatandaşa faturası 50 milyar TL

Tüketicilerin elektrik faturalarının % 14’ünü kayıp kaçak ücreti olarak ödediğini belirten TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Derneği) Başkanı Haşmet Atahan, 30 milyon aboneden haksız yere alınan rakamın en az 25 milyar ile 50 milyar TL arasında olduğunu söyledi.

kayip-kacagin-vatandasa-faturasi-50-milyar-tl-5160826

Bu girişin kalanını oku »

Ara 09

Şubelerden Haberler

Haberin içeriğini görmek için lütfen üzerini tıklayınız.

9’uncu temel hak: Ulaşım
DEVLET BANKASI CİDDİYETİ NEREDE?
Kent Konseyi bilgilendirme toplantısı
TÜKO-DER: Yurttaşlar dünyanın en yüksek vergisini ödüyor
Tüketicilerden vergi isyanı
ERZURUM TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİNDEN “BİLİNÇLİ TÜKETİCİ” SEMİNERİ
Şişkin sezon etiketi güneşli havada eridi!

BAŞKAN HAŞMET ATAHAN: “TÜKODER KURUMSALLAŞIYOR”

Tüketicileri Koruma Derneği Bandırma Şube Başkanı Tanrıkut

Ara 08

Basın Açıklamları / Kampanyalar

Kas 30

TÜKODER Genel Başkanı Haşmet Atahan

Haşmet Atahan’ın açıklaması- Genel görüntüler Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Balıkesir Şubesi’nin olağan genel kurulunda konuşan TÜKODER Genel Başkanı ve Tüketici Hareketi Dönem Sözcüsü Haşmet Atahan, tüketici örgütleri önündeki yasal mevzuatların düzenlenmesini istedi.

Bu girişin kalanını oku »

Kas 30

“Tüketicilere taciz ölçüsünde mesajlar geliyor”

1 Mayıs’ta yürürlüğe giren yeni düzenlemelere rağmen, vatandaşların pazarlama ve tanıtım amaçlı, istenmeyen mesaj, arama ve e-posta gibi uygulamalara karşı şikayeti son bulmadı.

tukoder_taciz

Bu girişin kalanını oku »

Kas 30

Tüketiciyi Koruma Derneği’nden kritik uyarı (29.November.2015)

tukoder_haberx2Tüketiciyi Koruma Derneği, kredi kartı aidatı, kredi dosya masrafları ve başka masrafların iadesi ile ilgili şikayetlerin yoğunlaştığını belirterek önlem alınması gerektiği uyarısında bulundu ahlakın işidir Nurettin Topçu

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Haşmet Atahan, kredilerle ilgili, dosya masrafları ve başka birtakım masrafların iadesine yönelik başvurularda önemli bir yoğunluk bulunduğunu belirterek, “Eğer yasal bir düzenleme yapılmazsa yakın bir süreç içerisinde kayıp kaçakla ilgili sıkıntıların büyük bir yekun tutması, söz konusu” dedi.

Atahan, derneğin Balıkesir Şubesi’nin olağan genel kurulunda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun zaman zaman tüketici hakları konusundaki sorunları dile getirdiklerini anımsattı.

Hükümet Programı’nda, sorunların giderilmesi konusunda adımların atılmasının vadedildiğini ifade eden Atahan, “Bizler de tüketici dernekleri ve yöneticileri olarak, özellikle yasal mevzuatlarda tüketici hareketinin merkezi bir şekilde örgütlenmesi ve güçlü bir kurumsal yapıya kavuşması konusunda var olan mevzuattaki engellerin kaldırılmasını bekliyoruz. Türkiye’de tüketici hareketinin çok daha güçlü bir şekilde hayata geçmesi konusunda önümüzün açılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Atahan, tüketicilerin en çok bankalarla yaşadığı sorunlar nedeniyle derneklere ve tüketici hakem heyetlerine başvurduklarını vurgulayarak; “Kredi kartları çok ciddi boyutlarda şikayet konusu oluyor. Özellikle aidat meselesi. Aynı zamanda alınan kredilerle ilgili, dosya masrafları ve başka bir takım masrafların iadesine yönelik başvurular, önemli bir yoğunluk taşımakta. Eğer yasal bir düzenleme yapılmazsa yakın bir süreç içerisinde kayıp-kaçakla ilgili sıkıntıların büyük bir yekun tutması, söz konusu” dedi.

Kas 23

VALE Mİ VOLE Mİ?

     Beylikdüzü Özel Medicana Hastanesi’nin vale hizmetleri adı altında hasta ve hasta yakınlarından 10 TL otopark ücreti aldığı ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı’nın hastane otoparklarından ücret alınmayacağı yönündeki genelgesine rağmen vatandaşlardan para talep edilmesi tepkilere neden oldu

tukoder_vale_mi_vole_mi

Bu girişin kalanını oku »

Kas 23

TÜKODER BEYLİKDÜZÜ ŞUBESİ TÜYAP KİTAP FUARINA KATILDI

Tukoder Beylikdüzü Şubesi tuyapin kurulusundan bu güne kadar katıldığı kitap fuarına katılmıştır. Fuarda tüketicilere kanun kitapçığı ve broşür dagitilmistir standın başında genel başkan yardımcımız ruhi Orhan bulunmuştur stantimizi kardeş dernek ve yönetim kurulu üyeleri de ziyaret etmişlerdir.

tukoder_beylikduzu (1)

Bu girişin kalanını oku »

Kas 13

Tüketici Koruma Derneği Balıkesir Şubesi Olağan Kurul Toplantısı

tukoder_gundem1

Kas 12

1 kuruşa bile üzülürüm!

1_kurusa_bile_uzulurum

Bu girişin kalanını oku »

Eki 26

Bazı firmalar, gramaj ve adet düşürerek gizli zam yapıyor

market

Dolardaki artış üretim masrafını artırınca bazı firmalar zam yaparken bazıları da gramaj ve adedi düşürdü. ramajdaki oynamanın ürün fiyatına gizli zam olduğu ifade ediliyor. Yetkililer, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ilgili denetim birimleri ve tüketici örgütlerinin işbirliğiyle piyasada otokontrol sağlanması gerektiğini belirtti.

Son zamanlarda dolar kurundaki artış, ürünün girdi maliyetlerini önemli oranda artırdı. Kurdaki artıştan dolayı zor durumda kalan firmalar ise çareyi gramaj ve adet düşürmekte buldu. Önceleri aynı fiyata daha fazla ürün alan vatandaş, gramajlar düşürülünce farkında olmadan daha az ürün almaya başladı.

Dolar kurundaki artış ve TL’nin dolar karşısında erimesinin etkileri ürün fiyatlarında kendini gösterdi. Bazı firmalar girdi artışını direkt ürün fiyatlarına zam olarak yansıtırken bazı firmalar ise fiyatları sabit tutup gramaj ve adet sayısında düşüşe gitti.

Bu girişin kalanını oku »

Haz 24

Tüketici fahiş EFT’ye savaş açtı

Türkiye Tüketici Hareketi, EFT sistemine savaş açtı. TÜKODER Başkanı Haşmet Atahan, bankaların en az 750 milyon TL haksız kazanç sağladıklarını söyledi. Atahan, “200 milyon işlem için MB’ye 200-250 milyon TL öderken tüketiciden kat be kat bedel alıyorlar” dedi

tukoder_tuketici-fahis-eft-ye-savas-acti

Bu girişin kalanını oku »

Eski yazılar «