Şub 02

Faturalarda yüzde 100’lük zammın kalemleri gizlendi

“Faturalarda yüzde 100’lük zammın kalemleri gizlendi”

Elektriğe yapılan yüzde 6,8’lik zam oranı faturalara yüzde 100 oranında yansıdı. Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumunun (EPDK) kararı tüketiciler tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı. Tüketici dernekleri tepkili.

tukoder_fatura_1-2

Bu girişin kalanını oku »

Oca 29

KAYIP KAÇAK BEDELLERİNE İADE YOLU AÇILDI

tukoder_milliyet_1

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) foça Şubesi Başkanlığı, açılan davanın tüketici lehine sonuçlandırıldığını, vatandaşların, elektrik kayıp Kaçak bedellerinin bulundukları yerlerde ilgili firmadan talep edebileceğini bildirdi.
Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Foça Şubesi Başkanlığı, elektrik kayıp kaçak bedelleriyle ilgili tüm Türkiye’yi ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. TÜKODER Foça Şube Başkanı Özkan Yılmaz tarafından yapılan basın açıklamasında, kayıp kaçak bedelleri konusunda açılan davanın Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından tüketici lehine sonuçlandırıldığını, elektrik kayıp kaçak bedellerinin bulundukları yerlerde ilgili firmadan talep edilebileceğini açıkladı.

Kayıp kaçak bedellerinin iadesi konusunda izlenecek yollar hakkında bilgiler veren Yılmaz, “2012 yılı Nisan ayında TSHH’ne müracaatla başladığımız hukuk mücadelesi Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kararıyla tüketici lehine sonuçlanmıştır. 21 Mayıs 2014 gün ve 2014 / 679 No’lu kararda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’na sınırsız bir fiyat belirleme hak ve yetkisi verilmediği, enerjinin nakli sırasında meydana gelen kayıp ile başka kişiler tarafından hırsızlanmak suretiyle kullanılan elektrik bedellerinin kurallara uyan abonelerden tahsili yoluna gitmenin hukuk devleti ve adalet düşüncesiyle bağdaşmadığı vurgulanmıştır. Elektrik kaybını önleme ve hırsızlıkları engelleme görevinin bizzat enerji sahibi firmaya ait olduğu, tüketicinin faturalara yansıtılan bedelin hangi miktarda olduğunun ve hangi hizmetin karşılığında ne bedel ödediğini bilmesi, yani şeffaflığın hukuk devletinin vazgeçilmez unsuru olduğuna dikkat çekilmiştir” dedi.

Özkan Yılmaz, şöyle devam etti:
“Sayın tüketicilerimiz bu karar doğrultusunda kayıp kaçak bedellerini geri almak için şöyle bir yol izlemelidir. Önce elektrik aldıkları şirketlerden ödedikleri faturaların dökümünü talep ederek alsınlar. Yasa gereği bu kurumlar 10 yıl geriye dönük olarak vatandaşa bilgi vermek zorundadırlar. Alınan döküm ile ilçelerde kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne müracaat edeceklerdir. TSHH’nın Yargıtay kararı doğrultusunda sonuçlandıracağı müracaat sonrası ilgili elektrik şirketinden ödedikleri kayıp kaçak bedellerinin iadesini isteyeceklerdir. TÜKODER şubeleri vatandaşlarımıza izlenecek prosedür konusunda yardımcı olmakta ve her türlü hukuki desteği vermektedir.”

Oca 22

EKMEK ZAMMI BASIN AÇIKLAMASI

TÜDEF

TÜKETİCİ DERNEKLERİ FEDERASYONU

BASIN AÇIKLAMASI

BASINA VE KAMUOYUNA

  • TÜKETİCİ DERNEKLERİ FEDERASYONU (TÜDEF)’ DEN EKMEK ZAMMINA TEPKİ…
  • TÜDEF; “BUĞDAY DÜŞTÜ, MAZOT DÜŞTÜ AMA, EKMEĞE REKOR ZAM GELDİ” !…
  • “%33’ LÜK ZAM ANKARALININ 3 EKMEĞİNDEN BİRİNİ ALDI”…
  • “İSTANBULLUNUN 4 EKMEĞİNDEN BİRİ İSE % 25’ LİK ZAM ZAMMA GİTTİ”….
  • TÜDEF; “Bu zam açıklanamaz. Makarnanın kilosu 1,5 lira, ekmeğin kilosu ise İstanbul’ da 5, Ankara’ da 4 lira” ?…
  • TÜDEF’ den tüketiciye çağrı; “Tüketimden gelen gücünüzü kullanın. Zam yapan fırından ekmek almayın. Gerekirse 3 gün ekmek yerine makarna, bazlama, gözleme tüketin” …
  • ATO VE İSO’ ya çağrı: ” Esnaf odasının zammını   uygulamak zorunda değilsiniz” !…
  • TÜDEF; “Tarım ve Ticaret Bakanlıklarını göreve çağırıyoruz; ekmek fiyatlarının tek taraflı belirlenmesine cevaz veren çağ dışı yasayı iptal ediniz. Ulusal ekmek ve gıda politikalarını tüketici hakları doğrultusunda yeniden belirleyiniz”…

Bu girişin kalanını oku »

Oca 22

EKMEK MALİYETİ

EKMEK MALİYETİ

30 ARALIK 2007 PAZAR

Ekmeğin maliyet unsurları

Halkımızın başta gelen gıdası olan ekmek konusunda ülke çapında uygulanan genel bir politika olmadığından, daha önceleri yerel yönetimlere verilen fiat ve gramaj belirleme yetkisi son yıllarda 507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu gereği her ilin Fırıncılar ve Odası tarafından kullanılmaktadır. Ülkemizdeki ekonomik şartların yöresel değişkenliği nedeniyle de ekmek gramaj ve fiyatlarında doğal olarak farklı uygulamalar yaşanmaktadır.

tukoder_ekmek_zammi_ve_uretimi

Bu girişin kalanını oku »

Ara 01

Tükoder Tanıtım Videosu

Kas 10

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Merkezi Olağanüstü Genel Kurul Çağrısı

OLAĞANÜSTÜ KONGRE İLANI

TükoDer

Tüketiciyi Koruma Derneği

Genel Merkezi

OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL ÇAĞRISI

     İstanbul İl Dernekler Müdürlüğü’nün tüzüğümüzde değişiklik yapılması talebi doğrultusunda TükoDer Genel Merkezi Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı ekteki gündemle 15 Kasım 2015 Pazar günü Saat 14.00 de Rasimpaşa Mahallesi Meltem Sokak No: 14 Daire 2 Kadıköy/İstanbul adresinde bulunan Tükoder Genel Merkezi’nde yapılacaktır.

15 Kasım 2015 Pazar günü çoğunluk sağlanamadığı takdirde Genel Kurul Toplantısı çoğunluğa bakılmaksızın 22 Kasım 2015 Pazar günü saat 14.00 de ayni gündemle ayni adreste yapılacaktır.

 

                   MERKEZ YÖNETİM KURULU

GÜNDEM

1- Açılış ve saygı Duruşu

2- Divan Heyetinin Seçimi

3- Genel Başkan ve Konukların konuşması

4- Tüzük değişikliklerinin görüşülmesi ve karara bağlanması.

5- Dilek ve Temenniler

6- Kapanış

Şub 09

Konut Satışlarında Çifte Vergi

Oca 15

Elektrikteki Kayıp-Kaçak Basın Açıklaması

Aşağıda imzası bulunan Tüketici Örgütler Taksim Hill Otelde bir araya geldiler. Özellikle tüketicilerden haksız yere alındığı üst mahkemelerce karar bağlanan elektrikteki kayıp-kaçak bedelleri üzerine yapılan toplantı sonucu ortak basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısı metni aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Ayrıca toplantıdan bu birlikteliğin devam ettirilerek Tüketici Çalıştayları düzenlenmesi, Tüketiciyi Koruma Hareketinin her alanda güçlü bir şekilde devam ettirilmesi kararı çıkmıştır.

BASIN AÇIKALMASI

(Aşağıda isimleri bulunan Tüketici Örgütleri yöneticileri ve Tüketici vatandaşlarımızın                                           temsilcileri olarak, yaptığımız toplantı sonucu ortak görüşlerimizdir)

Tüketici Örgütlerinin neredeyse tamamını temsil eden yöneticileri olarak ve üst Kurularımız olan üç Federasyonun üçünü de temsil eden Yöneticileri olarak bir araya geldik. Yaklaşık iki saat Tüketici sorunları ve özel olarak kayıp kaçak sorunu üzerinde tartışarak ortak bir tutum benimsedik.

Değerli Medya temsilcileri, sizler Kayıp Kaçak sürecini biliyorsunuz. Ancak, bu konuda öyle bir karmaşa yaratıldı ki, Vatandaşlarımızı aydınlatmak için, Kayıp- Kaçak sürecini kısaca özetlemek istiyoruz.

 

Bu girişin kalanını oku »

Ara 10

Tüketici Gündemi!

Kayıp kaçağın vatandaşa faturası 50 milyar TL

Tüketicilerin elektrik faturalarının % 14’ünü kayıp kaçak ücreti olarak ödediğini belirten TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Derneği) Başkanı Haşmet Atahan, 30 milyon aboneden haksız yere alınan rakamın en az 25 milyar ile 50 milyar TL arasında olduğunu söyledi.

kayip-kacagin-vatandasa-faturasi-50-milyar-tl-5160826

Bu girişin kalanını oku »

Ara 09

Şubelerden Haberler

Haberin içeriğini görmek için lütfen üzerini tıklayınız.

9’uncu temel hak: Ulaşım
DEVLET BANKASI CİDDİYETİ NEREDE?
Kent Konseyi bilgilendirme toplantısı
TÜKO-DER: Yurttaşlar dünyanın en yüksek vergisini ödüyor
Tüketicilerden vergi isyanı
ERZURUM TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİNDEN “BİLİNÇLİ TÜKETİCİ” SEMİNERİ
Şişkin sezon etiketi güneşli havada eridi!

BAŞKAN HAŞMET ATAHAN: “TÜKODER KURUMSALLAŞIYOR”

Tüketicileri Koruma Derneği Bandırma Şube Başkanı Tanrıkut

Tüketicilerin Yüzde 37,8’i Yasal Haklarından Haberdar Değil

Ara 08

Basın Açıklamları / Kampanyalar

Mar 22

TÜKETİCİ ÖDÜLÜ İKİNCİ DEFA ESKİŞEHİR’E

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 17 Mart 2016 tarihinde Ankara da Düzenlenen ödül töreninde verilen 19. Geleneksel Tüketici Ödüllerinde, Radyo Televizyon dalında Tüketici Ödülünü, Kanal 26 yayınlanan ve Sülahi ÖZALP’in hazırlayıp sunduğu TÜKETİRKEN adlı program almıştır.

eskisehir_ (3)      Bu girişin kalanını oku »

Mar 18

Meydanda toplandılar, tüketicilere haklarını hatırlattılar

Meydanda toplandılar, tüketicilere haklarını hatırlattılar
15 Mart Dünya Tüketiciler Günü ve 15-21 Mart Dünya Tüketiciyi Koruma Haftası nedeniyle Güngören’de basın açıklaması yapan Tüketiciyi Koruma Derneği üyeleri, vatandaşlara çağrıda bulundula
meydanda-toplandilar-tuketicilere-haklarini-hatirlattilar

Bu girişin kalanını oku »

Mar 16

15 MART DÜNTA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI EYLEMİ

15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü dolayısıyla, TÜRKİYE TÜKETİCİ HAREKETİ bileşenleri örgütleri 15 Mart 2016 tarihinde Taksim Anıtına Çelenk bırakarak Basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasını TTH Dönem sözcüsü ve TÜKODER Genel Başkanı Sayın Haşmet ATAHAN yapmıştır.

 

B A S I N A Ç I K L A M A S I  15.03.2016

DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ

         Bugün, TÜKETİCİ ÖRGÜTLERİ Yöneticileri olarak, “DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ”nü kutladığımız ve tüketici vatandaşlarımıza çağrıda bulunduğumuz 15 MART, “DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ’, ne yazık ki, Ankarada yapılan insanlık dışı saldırıyla gölgelenmiş bulunmaktadır.

         37 vatandaşımızın ölümüne ve 125 i aşkın vatandaşımızın yaralanmasına, bir kısımının ise sakat kalmasına yol açan bombalı terör olayı, tüketici haklarının önüne geçti. Bu hain saldırı, sadece ölen, yararlanan vatandaşlarımıza değil; hepimize, tüm insanlığa karşı yapılmış bir saldırıdır. Bu cinayetler insanlık değerlerine sahip hiç bir kişi ve kuruluş tarafından mazur görülemez, meşru gösterilemez. Geleceğimize, kardeşliğimize, insani değerlerimize karşı yapılan bu tür saldırılara artık daha fazla sessiz kalamayız, kalmamalıyız. Ölen vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.

Bu girişin kalanını oku »

Şub 12

SEMİNERE DAVET

TUKODER_atasehir_seminer

Şub 12

Danıştay, Hesap İşletim Ücretine “Dur” Dedi

danistay_hesap_isletim_ucretine

Şub 11

OLAĞAN GENEL KURUL DUYURUSU

Tüketiciyi Koruma Derneği (Tükoder) Bağcılar Şubesi 4.Olağan genel kurulu Aşağıdaki gündem dahilinde 14/Şubat/2016 Pazar Saat 14.30 da Şube merkezinde, Çoğunluk sağlanamadığı taktirde 21/02/2016 Pazar günü saat 14,30 Kazım Karabekir Mah. Mehmet Akif Bulvarı No:57 Bağcılar adresinde bulunan Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi Salonunun da yapılacaktır. Tüm üyelerin katılımı rica olunur.

GÜNDEM

1- Açılış ve yoklama

2- Başkanlık divanının seçilmesi

3- Divana genel kurul tutanaklarını imzalama yetkisinin verilmesi,

4- Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması

5- Yönetim kurulu adına şube başkanının konuşması

6- Konukların tanıtımı ve konuşması

7- Yönetim kurulu çalışma raporu, kesin hesaplar ve denetleme kurulu raporunun ayrı ayrı okunması

8- Yönetim kurulu çalışma raporu, kesin hesaplar ve denetleme kurulu raporlarının ayrı ayrı görüşülmesi

9- Yönetim ve denetim kurullarının ayrı ayrı ibrası

10- Yeni çalışma dönemi bütçesinin okunması, görüşülmesi ve onaylanması

11- Seçime katılacak adayların divana bildirilmesi (şube başkanı, şube yönetim kurulu, şube denetim kurulu, genel merkez delegeleri)

12- Şube başkanı, şube yönetim kurulu, şube denetim kurulu asil ve yedek üyeler ile genel merkez delegelerinin seçilmesi

13- Dilek ve temenniler

Şub 11

TÜKODER Şube Başkanı: Elektrik şirketlerinin vatandaşa 35 milyar lira borcu var

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Balıkesir Şube Başkanı Necdet Bayhan, vatandaşlara elektrikte kayıp-kaçak bedellerini geri almaları için tüketici hakem heyetleri ve mahkemelerine başvurma çağrısı yaptı.

Tuketiciyi Koruma Dernegi (TUKODER) Balikesir Sube Baskani Avukat Necdet Bayhan

Tuketiciyi Koruma Dernegi (TUKODER) Balikesir Sube Baskani Avukat Necdet Bayhan

Elektrik dağıtım şirketlerinin, vatandaştan 35 milyar liraya ulaşan haksız kazanç elde ettiğini söyledi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Av. Bayhan, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından 21 Mayıs 2014 tarihinde alınan kararla kayıp-kaçak bedellerinin elektrik faturalarına yansıtılmadığını belirtti. Elektrik dağıtım şirketlerinin, abonelerinden 35 milyar lirayı bulan kayıp-kaçak bedeli tahsil ettiğini söyleyen Bayhan, “Elektrik şirketleri, Yargıtay Genel Kurulu’nun aldığı bu karardan sonra ortak açıklamayla 35 milyar lirayı bulan bu soygunun geri ödenmesinin imkansız olduğunu ve şirketlerin bu paraları ödemesi halinde iflas edeceklerini bildirdiler. Geçmiş dönem iktidarı da bunun üzerine, bu paraların geri ödenmemesi için bir yasa tasarısı hazırlayarak Parlamento’ya sunmuş ancak araya giren seçimler dolayısıyla bu kanun çıkarılamamıştır. Yasa tasarısı halen Parlamento’da beklemektedir. İktidar ve EPDK tüketicilerin değil, elektrik şirketlerini yanında yer almıştır, milyonlarca tüketicinin karşısında olmuştur. İktidarın ve EPDK’nın böyle bir yetkisi yoktur.” dedi.

Abonelerin, son 10 yılı kapsayan bu bedelleri geri alabileceğini belirten TÜKODER Şube Başkanı Bayhan, “Tüm tüketicilerimizi, geçmiş yıllarda ödedikleri haksız ve hukuksuz kayıp-kaçak ve benzeri kalemlerden doğan alacaklarını almak üzere tüketici hakem heyetlerine ve tüketici mahkemelerine başvurmaya davet ediyoruz. Derneğimiz bu konuda tüketicilerimize hukuki yardımda bulunacaktır. Bilindiği üzere derneğimiz, 2012 yılında Dünya Tüketiciler Günü’nde elektrik abonelerinden alınan kayıp-kaçak beledi, personel hizmet bedeli, sayaç okuma bedeli gibi kesintilerin temel tüketici haklarına aykırı olduğunu söyleyerek imza kampanyası başlatmıştı. İlimizde de toplanan 12 bin imza sonucu Yargıtay Genel Kurulu’nca, bu ücretlerin haksız olduğu karar bağlanmıştı.” diye konuştu.

‘OTOMATİK SOYGUN DÜZENİ İŞLİYOR’

EPDK ve hükümetin, dağıtım şirketlerinden yana tavır takındığını söyleyen Necdet Bayhan, şöyle konuştu: “Tüm tüketicilerimiz. EPDK ve arkasındaki iktidar aracılığıyla bir elin parmaklarını geçmeyen elektrik şirketlerinin insafsızlığına terk edilmiştir. Bu düpedüz soygundur, hukukun tanınmamasıdır. Yargı kararlarının tanınmamasıdır. Özelleştirme yalanlarının geldiği nokta budur, keyfilik ve hukuk tanımazlıktır. Sürekli ve otomatik soygun düzeni işlemektedir. Bu yöntemlerle elektrik şirketlerine sermaye transferi yapılmakta, iktidarca da bütçe açıkları, halkın zorunlu harcamalarından karşılanmaktadır. Yani kaymak, birkaç elektrik şirketine yedirilmektedir. Bu mantıkla kârlar sermayeye giderken yatırım maliyetleri, tüketicinin sırtına yüklenmektedir. EPDK ise sermaye şirketlerinin kârlılığını arttırmanın gerekçelerini savunmak dışında bir iş yapmamakta, elektrik şirketlerinin temsilciliğini yapmaktadır.”

Hükümete ve EPDK’ya çağrıda bulunan TÜKODER Şube Başkanı Bayhan, kayıp-kaçak gibi geçmişte kesilen haksız ödemelerin, şartsız olarak geri ödenmesini istedi. Dünyada enerji fiyatlarının dört kata yakın düştüğü bilgisini veren Av. Bayhan, “Türkiye’de açık bir soygun olması nedeniyle bu indirimin faturalara yansıtılmasını, bütçe açıklarının tüketicilerin sırtından kapatılması uygulamasının derhal durdurulmasını talep ediyoruz. Elektriğe yapılan gizli zamma karşı durarak, her türlü iletişim kanallarını ve demokratik tepki haklarını kullanarak protesto etmelerini ve derneğimize başvurmalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Şub 08

TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ

TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ

Derneğimizin Olağan Kurul Toplantısı 05 Mart 2016 Cumartesi günü saat 12.00’de Rasimpaşa mh. Meltem sk. Damla İş Merkezi No:14/2 adresinde yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamadığı takdirde 13 Mart 2016 Pazar günü saat 12.00’de Kadıköy Belediyesi (Hasanpaşa mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd. No:2 KADIKÖY) BRİFİNG SALONUNDA yapılacaktır.

Tükoder İstanbul Şube

Yönetim Kurulu

GÜNDEM

1. Açılış ve saygı duruşu

2. Divan seçimi

3. Şube Başkanının konuşması

4. Faaliyet ve Denetim kurulu Raporlarının okunması

5. Faaliyet ve Denetim kurulu raporları üzerine görüş bildirilmesi

6. Yeni dönem şube başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin seçimleri

7. Genel Merkez delegelerinin seçimi

8. Yeni seçilen Şube Başkanının konuşması

9. Dilekler ve temenniler

10. Kapanış

Şub 02

Berkit’ten elektriğe yapılan yüzde 250’lik zamma tepki

tukoder-Berkit-ten-elektrige-yapilan-yuzde-250

Elektrik şirketleri tarafından yeni yılın ilk ayında faturalardaki dağıtım bedellerine yapılan yüzde 250 zam haberleri üzerine Tüketici Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit’ten yapılan zamma tepki geldi. Berkit konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Yeni yılla birlikte kaçak kayıp bedelleri ve dağıtım bedellerine eski yıllara göre olağan üstü bir zam getirilmiş durumda” ifadelerini kullandı.
Bu girişin kalanını oku »

Eski yazılar «